حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «۱۹۸۴» (۱۹۴۹)

حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «۱۹۸۴» (۱۹۴۹)

کتاب ۱۹۸۴ نوشتۀ جرج اورول، یکی از شاهکارهای ادبیات دیستوپیایی است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. این رمان تخیلی، داستان جهانی را روایت می کند که در آن حکومت های تمامیت خواه، همۀ جنبه های زندگی شهروندان را کنترل می کنند. داستان در شهر لندن می گذرد که بخشی از قلمرو بزرگتری به نام اوشینیا است و تحت سلطه حزبی به رهبری شخصیتی موسوم به برادر بزرگ قرار دارد.

حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)

حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)

کتاب وداع با اسلحه یک رمان ضد جنگ است که داستان عشق و جنگ را در زمان جنگ جهانی اول در اروپا روایت می‌کند. برخی از وقایع کتاب براساس زندگینامۀ نویسنده، ارنست همینگوی، است که خود جنگ را تجربه کرده بود.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)

فیلم «وکیل لینکلن» (The Lincoln Lawyer) در سال ۲۰۱۱ و بر اساس رمانی به همین نام به قلم مایکل کانلی ساخته شده است. این فیلم توسط برد فورمن کارگردانی شده و بازیگرانی چون متیو مک کانهی، ماریسا تومی، رایان فیلیپ، جاش لوکاس و جان لگویزامو در آن حضور دارند. این فیلم از سوی منتقدان و مخاطبان به خوبی مورد استقبال قرار گرفت و نمرات بالایی را از سایت های معتبر فیلم دریافت کرد.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» (۲۰۲۲)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» (۲۰۲۲)

فیلم سینمایی «آرژانتین، ۱۹۸۵» محصول سال ۲۰۲۲ شعبۀ آرژانتین استودیو آمازون است. این فیلم که در ژانرهای تاریخی، سیاسی، جنایی طبقه بندی می شود، تاکنون برندۀ ۱۳ جایزه ازجمله بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب ۲۰۲۳ و نامزدی ۲۳ جشنواره ازجمله بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شده است.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «موریتانیایی» (۲۰۲۱)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «موریتانیایی» (۲۰۲۱)

فیلم موریتانیایی محصول ۲۰۲۱، فیلمی برجسته در سبک درام و دادگاهی بر اساس یک داستان واقعی است. از بازیگران اصلی این فیلم می توان به طاهر رحیم، جودی فاستر، بندیکت کامبربچ، و شَلین وودلی اشاره کرد. در فهرست افتخارات فیلم موریتانیایی ۱۶ نامزدی و ۳ جایزه از جمله جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل مراسم گلدن گلاب برای جودی فاستر دیده می شود.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «محاکمه ۷ شیکاگویی» (۲۰۲۰)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «محاکمۀ ۷ شیکاگویی» (۲۰۲۰)

فیلم محاکمۀ ۷ شیکاگویی (The Trial of the Chicago 7) یکی از فیلم های مورد تحسین سال ۲۰۲۰ است که در زمرۀ فیلم های دادگاهی قرار می گیرد و یکی از مهم ترین و سیاسی ترین رسیدگی های قضایی تاریخ آمریکا را به تصویر می کشد. بازیگران برجسته ای مانند یحیی عبدالمتین دوم، ساشا بارون کوهن، جوزف گوردون لِویت، مایکل کیتون و ادی ردمین در این فیلم مورد تحسین به ایفای نقش پرداخته اند.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «قاضی» (۲۰۱۴)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «قاضی» (۲۰۱۴)

فیلم سینمایی قاضی (The Judge) محصول ۲۰۱۴ آمریکا در ژانر جنایی و درام است. بازی فوق العادۀ رابرت دووال در این فیلم به عنوان بازیگر نقش مکمل مرد، هفتمین نامزدی جایزۀ اسکار را برای وی به ارمغان آورد و در بسیاری از جشنواره های دیگر نیز به خاطر ایفای به یادماندنی نقش قاضی، به عنوان یکی از نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد انتخاب شد.

حقوق و تلویزیون: معرفی سریال همسر خوب (۲۰۱۱)

حقوق و تلویزیون: معرفی سریال همسر خوب

سریال همسر خوب (The Good Wife) یک درام جنایی و معمایی بر پایه زندگی زنی وکیل به نام آلیشیا فلوریک است. در هر قسمت سریال علاوه بر دنبال کردن فراز و نشیب های خط اصلی داستان، یک داستان فرعی در قالب یک پروندۀ حقوقی نیز مطرح می شود که معمولاً در پایان همان قسمت، این پرونده با رأی دادگاه و روشن شدن ابعاد جنایی یا حقوقی آن به سرانجام می رسد. این سریال که طی هفت سال در شبکه CBS آمریکا منتشر شده است، برنده و نامزد چندین جایزه از جمله جوایز گلدن گلاب، امی و بفتا در زمینه های مختلف مثل بهترین سریال درام، بهترین بازیگر نقش اصلی زن و ... بوده است.

حقوق و سینما: نقد فیلم سینمایی «نجات سرباز رایان» از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه

حقوق و سینما: نقد فیلم سینمایی «نجات سرباز رایان» از منظر حقوق بین الملل بشردوستانه

جنگ های اول و دوم جهانی منبعی غنی و الهام بخش برای بسیاری از فیلم سازان بوده و تاکنون فیلم های بسیاری داستان خود را از روی یکی از این دو رویدادِ خانمان سوز قرض گرفته اند و سعی در نشان دادن اَبعاد مختلف این دو جنگ داشته اند؛ بعضی از فیلم ها تنها در بخشی از داستان خود به یکی از این دو جنگ پرداخته اند و بعضی دیگر در بستر حوادث تاریخی منتسب به آنها اتفاق می افتند. فیلم سینمایی «نجات سرباز رایان» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ از جمله شاهکارهای سینمایی است که در دسته دوم قرار می گیرد و نبرد معروف نرماندی و حوادث پس از آن را بسترِ اصلیِ وقوعِ داستانِ فیلم قرار داده است.

حقوق و ادبیات: ۱۱۰ ضرب المثل حقوقی

حقوق و ادبیات: ۱۱۰ ضرب المثل حقوقی

ضرب المثل ها جملاتی کوتاه هستند که می توانند در یک لحظه اثراتی به شگفتی خواندن یک کتاب قطور و یا یک نطق چند ساعته را داشته باشند و به خصوص وکلا با استفاده از ضرب المثل های حقوقی می توانند نظرات خود را به زبانی ساده و شیوا بیان کنند بدون آنکه احتیاجی به استفاده از کلمات سخت و ثقیل داشته باشند. مجموعه «۱۱۰ ضرب المثل حقوقی» منتخبی است از کتاب گلچینی از ضرب المثل های جهان تالیف دکتر سیف الله اسدی که توسط انتشارات اشجع – مارال به چاپ رسیده است.

حقوق و تلویزیون: معرفی سریال «سوتز» (۲۰۱۱)

حقوق و تلویزیون: معرفی سریال سوتز

سریال سوتز بدون شک یکی از بهترین سریال هایی است که با تمرکز بر زندگی حرفه ای و شخصی وکلا، ابعاد مختلف زندگی وکلا و فعالیت در یک موسسه حقوقی بزرگ در شهر نیویورک آمریکا را ترسیم می کند. اولین فصل این سریال در سال ۲۰۱۱ پخش شد و با توجه به استقبالی که از آن صورت گرفت، فصل های بعدی آن نیز تولید و روانۀ بازار شدند بطوریکه فصل نهم آن در ابتدای سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. این سریال، در رده بندی بهترین سریال های تلویزیونی که توسط سایت IMDB انجام شده است، رتبه ۲۲۱ را دارد و تاکنون برندۀ یک جایزه و همچنین نامزد دریافت نه جایزه از جشنواره های مختلف تلویزیونی شده است.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «مارشال» (۲۰۱۷)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «مارشال»

فیلم سینمایی مارشال محصول سال ۲۰۱۷ که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، در خصوص زندگی ترگود مارشال است، وکیلی که برای انجمن ملی منافع سیاه پوستان کار می کرد و ماموریت او دفاع از حقوق مردمانی بود که به اشتباه و به خاطر رنگ پوست شان به ارتکاب جرم متهم می شدند.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «محکومیت» (۲۰۱۰)

حقوق و سینما: معرفی فیلم «محکومیت»

محکومیت محصول ۲۰۱۰ امریکا است که داستان آن روایتگر یک ماجرای واقعی می باشد که در دهه هشتاد میلادی بوقوع پیوسته است.

حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل مدافع شیطان» (۱۹۹۷)

حقوق و سینما: معرفی فیلم وکیل مدافع شیطان

وکیل مدافع شیطان محصول ۱۹۹۷ امریکا و یکی از معروف ترین و موفق ترین فیلم هایی است که تا کنون به زندگی وکلا و حواشی آن پرداخته است.

حقوق و سینما: معرفی فیلم شاهدی برای تعقیب (۱۹۵۷)

حقوق و سینما: معرفی فیلم شاهدی برای تعقیب

فیلم «شاهدی برای تعقیب» محصول ۱۹۵۷ بریتانیا است و یکی از قدیمی ترین فیلم هایی است که داستان آن حول زندگی یک وکیل می چرخد. این فیلم برنده چندین جایزه و کاندیدای ۶ اسکار (کاندیدای اسکار بهترین تدوین، کاندیدای اسکار بهترین صدابرداری، کاندیدای اسکار بهترین کارگردانی، کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن، کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و کاندیدای اسکار بهترین فیلم) در سال ۱۹۵۸ شد.

حقوق و سینما: معرفی فیلم تشریح یک قتل (۱۹۵۹)

حقوق و سینما: معرفی فیلم تشریح یک قتل

فیلم «تشریح یک قتل» محصول ۱۹۵۹ امریکا است که با مدت زمانی نزدیک به سه ساعت در زمره طولانی ترین فیلم های تاریخ سینما قرار می گیرد و در عین حال یکی از جذاب ترین فیلم هایی است که با محوریت ز ندگی حرفه ای وکلا ساخته شده است.

حقوق و سینما: معرفی فیلم دروغگو دروغگو (۱۹۹۷)

حقوق و سینما: معرفی فیلم دروغگو دروغگو

فیلم «دروغگو دروغگو» با هنرمندی جیم کری، محصول ۱۹۹۷ امریکا و از معدود فیلم هایی است که داستان زندگی شخصی و حرفه ای یک وکیل را با زبان طنز و غیر جدی دنبال می کند.

حقوق و سینما: معرفی فیلم ۱۲ مرد خشمگین (۱۹۵۷)

حقوق و سینما: معرفی فیلم ۱۲ مرد خشمگین

فیلم دوازده مرد خشمگین، محصول ۱۹۵۷ آمریکا و هشتمین فیلم برتر تاریخ سینما در رده بندی سایت معتبر IMDB است.