مرجع اخبار و اطلاعات حقوقی
  info@didad.ir
  چهارشنبه 10 خرداد 1396
  گزارش دوره آموزشی «حل و فصل اختلافات در صنعت نفت و گاز» _ خرداد ۱۳۹۶

   

  عنوان برنامه: دوره آموزشی حل و فصل اختلافات در صنعت نفت و گاز (با نگاهی به رویکرد تفسل)

  برگزار کنندگان: موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی دانشگاه تهران و موسسه تفسل

  زمان: پنجشنبه مورخ ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ 

  مکان: تهران، هتل پارسیان

  استاد: دکتر نصرالله ابراهیمی (عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مشاور وزارت نفت و مذاکره کننده قراردادهای نفتی)

   

  مطابق با اطلاعیه قبلی، دوره آموزشی حل و فصل اختلافات در صنعت نفت و گاز (با نگاهی به رویکرد تفسل) در روز پنجشنبه مورخ ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ از سوی موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی دانشگاه تهران و موسسه تفسل، در هتل پارسیان تهران برگزار گردید. مدرس دوره، دکتر نصرالله ابراهیمی (عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مشاور وزارت نفت و مذاکره کننده قراردادهای نفتی) و مخاطبین دوره را وکلای دادگستری و فارغ التحصیلان رشته حقوق در گرایش های مربوط تشکیل می دادند.

  مطالبی که در این دوره مطرح شد عمدتا در خصوص علل وقوع اختلاف در قراردادهای نفتی و روش های حل آن بود که سرفصل های آن به شرح ذیل بود:

  - صنعت نفت و گاز از مهم ترین صنایع کشور بوده و انعقاد قراردادها در این زمینه نیازمند تخصص و آموزش می باشد. این نوع قراردادها بر اساس مدل تفسل قابلیت نقد و بررسی دارند.

  - عدم قطعیت، عدم وجود قوانین نوشته، و بلند مدت بودن پروژه های نفتی از مهم ترین مسائل موجود در صنعت نفت و گاز هستند. در این زمینه، مدیریت اختلافات با متخصصان می تواند از بروز اختلافات پیشگیری نماید.

  - به علت نبود قوانین نوشته در این زمینه، قواعد متعارفی وضع شده است با عنوانlex Petrolia . این قواعد میان طرفین جاری خواهد بود مگر بر خلاف آن تراضی نمایند.

  - منشا اختلافات متفاوتند از جمله: تاخیر در اجرای قرارداد در هر مرحله از قرارداد، مهارت یک طرف و عدم داشتن مهارت در طرف دیگر، اشتباه در مفاد قرارداد، تدلیس در مفاد قرارداد، تفاوت فرهنگی و محیطی طرفین قرارداد که موجب فهم متفاوت از مفاد و در نهایت بروز اختلاف می شود.

  - پس از وقوع اختلاف راه حل های چهارگانه برای حل و فصل آن وجود دارد: روش قضایی (دادگاه)، داوری، حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و ADR (Alternative Dispute Resolution).

  - با توجه به منافع مشترکی که در ادامه کار در قرارداد های نفتی وجود دارد، اختلافات حاصله بین طرفین اصولا از طریق مذاکرات دوستانه حل و فصل می شوند و این روشی است که روز به روز تاکید بیشتری بر روی آن می شود. در واقع قراردادهای نفتی به ندرت به دادگاه ارجاع می شوند و علت آن تخصصی بودن این موضوع است که مهارت و دانش خاص شخص ناظر و قضاوت کننده را می طلبد.

  - در عین حال دلایل  دیگری  برای عدم طرح اختلاف در دادگاه وجود دارد: عدم امکان ترمیم قرارداد و ادامه همکاری طرفین، ایجاد احساسات منفی در طرفین در محیط دادگاه، از بین بردن بازار موجود و ... .

  - اما نقاطی مثبت هم برای رسیدگی در دادگاه وجود دارد از جمله اینکه شخص امتناع کننده تنها در روش رسیدگی قضایی در دادگاه ملزم به پاسخگویی و مذاکره می باشد؛ همچنین اگر روش مسالمت آمیز به بن بست برسد، رسیگی در دادگاه می تواند پله آخر حل اختلاف باشد.

  - روش داوری، روشی جا افتاده و معمول در حل اختلافات با توجه به محاسن آن است. ماهیت مستقل داوری، حفظ محرمانه بودن دعاوی، حل مشکلات قراردادهای پیچیده به صورت تکنیکی و حرفه ای، در این روش ممکن است.

  - در نهایت، آموزش نیروهای متخصص در زمینه مذاکره و حل و فصل اختلافات بین المللی باید در الویت قرار گرفته و با برنامه ریزی در مدتی نه چندان دور اشخاص و گروه های متخصص در این زمینه را پرورش داد.

   

  در پایان دوره، به شرکت کنندگان گواهی مشترک موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی دانشگاه تهران و موسسه تفسل اعطا گردید.

   

  گزارش جلسه رسیدگی به تقاضای صدور دستور موقت از جانب ایران در دعوی مطروحه در دیوان بین المللی دادگستری علیه ایالات متحده امریکا (ادعای نقض عهدنامۀ مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی ۱۹۵۵) _ شهریور ۱۳۹۷گزارش «نشست تخصصی ایران و تعهدات بین المللی: مسئله اجرای ملی» _ اردیبهشت ۱۳۹۶گزارش نشست «ارزیابی دیدگاه های نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از منظر حقوق بشر و شهروندی»
  verification

  بزرگان حقوق ایران

  • سید عزت الله عراقی
  • سید مصطفی محقق داماد
  • ابوالفضل قاضی شریعت پناهی
  • محسن محبی
  • هدایت الله فلسفی
  • عباس کریمی
  • حسین سیدی کاشانی
  • محمدرضا ضیایی بیگدلی
  • داود هرمیداس باوند
  logo-samandehi