لباس رسمی، کیف چرمی، ظاهر آراسته و بوی خوش، ازجمله الزاماتی است که حقوقدانان به دلیل شأن و جایگاه حقوق، در هر حرفه، پست و مقامی که باشند، باید به آنها اهمیت داده و خود را متمایز نشان دهند.

در مجموعه پرونده های «استایل حقوقی ها»، در هر قسمت به مواردی می پردازیم که با استایل حقوقی ها ازجمله قضات، وکلا، استادان و دانشجویان حقوق در ارتباط است.

در این پرونده به معرفی ۹ عطر مردانه برای آقایان حقوقی خواهیم پرداخت. در انتخاب عطرهای زیر، معیارهایی چون ماندگاری و پخش بوی عطر و تطبیق پذیری آنها با فصول مختلف و موقعیت های متفاوت، تنوع در قیمت ها و همچنین عدم تکرار برندهای سازندۀ عطرها مدنظر قرار گرفته است.

[فهرست زیر بر اساس نام برندهای سازندۀ عطرها به انگلیسی تنظیم شده است]

 

عطر مردانۀ آمواژ ریفلکشن (پرفیوم)

Amouage Reflection (Perfume)

محل تولد برند ریفلکشن در خاورمیانه و به طور دقیق در کشور عمان است. این برند به دستور پادشاه وقت عمان و با همکاری متخصصان فرانسوی به منظور زنده کردن هنر عطاری اعراب راه اندازی شد تا عطرهایی با بهترین مواد و کیفیت و با رایحه های شرقی را تهیه و عرضه کند. عطر مردانۀ آمواژ ریفلکشن، یکی از آخرین محصولات این برند عمانی است که بوی خوش و ملایم این عطر، باعث می شود آن را به آقایان جنتلمن پیشنهاد داد. این عطر دارای طبع تند و در گروه بویایی چوبی قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: رز، رزماری، فلفل قرمز شیرین.
 • رایحه میانی: بهارنارنج، ریشه زنبق، یاس.
 • رایحه پایانی: چوب صندل سفید، خس خس، سدر، نعناع هندی.

این عطر ماندگاری طولانی دارد و پخش بوی آن در چهار ساعت اولیه عالی است. همچنین استفاده از آن در فصول مختلف سال به خصوص روزهای گرم مناسب است. به دلیل استفاده از مواد درجه یک، قیمت این عطر از عطرهای دیگر این فهرست بالاتر است بطوریکه قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ آمواژ ریفلکشن (پرفیوم) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۲۸۸ یورو (دویست و هشتاد و هشت یورو) است.

 

 

عطر مردانۀ بلو دو شَنل (اّ دو تویلت)

Bleu de Chanel (Eau de toilette)

شَنِلChanel) ) برند معروف و شناخته شده ای در صنعت مُد به حساب می آید که طیف وسیعی از محصولات ازجمله لباس، لوازم آرایشی و بهداشتی و عطر را در بر می گیرد. اگرچه تمرکز اصلی برند شنل بر روی محصولات مخصوص خانم ها است ولی در بخش عطرهای مردانه، این برند حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

اگر قرار باشد تنها یک عطر مردانه از برند شَنل را برای آقایان حقوقی معرفی نمود، بدون هیچ شکی این انتخاب عطر بلو دو شنل (Bleu de Chanel) خواهد بود. این عطر دارای طبع خنک و تلخ و در گروه بویایی چوبی قرار می گیرد. توجه داشته باشید که اّ دو تویلت (Eau de toilette) این عطر دارای قیمت کمتر ولی کیفیتی مشابه با پرفیوم (Perfume) و اُ دو پرفیوم (Eau de Perfume) است و حتی در بعضی موارد همچون انتقال احساس تازگی، از دو مورد دیگر برتر می باشد.

بلو دو شنل عطری رسمی و شیک است که برای قرارهای کاری و مهم، مهمانی های رسمی و محیط های اداری فوق العاده به نظر می رسد. این عطر به خصوص برای سنین ۳۵ سال به بالا مناسب است و وقتی که این عطر را می زنید حتماً باید لباس رسمی به تن داشته باشید. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: گریپ فروت، لیمو، پرتقال، نعناع، جوز، فلفل قرمز.
 • رایحه میانی: گل یاس، زنجبیل، درخت سدر، درخت خس خس.
 • رایحه پایانی: رزین لبدانوم، رزین کندر هندی، گیاه پچولی، چوب صندل.

این عطر دارای ماندگاری بالا و پخش بوی متوسط است و برای تمام فصول سال به خصوص بهار، تابستان و پاییز مناسب است. قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ بلو دو شَنل (اّ دو تویلت) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۰۱ یورو (صد و یک یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ کرید اَونتوس (پرفیوم)

Creed Aventus (Perfume)

اگر از یک عطر بتوان به عنوان شاهنشاه حوزۀ عطرهای آقایان نام برد، بدون شک آن عطر کرید اَونتوسِ فرانسوی است. این عطر دارای طبع خنک و تلخ و در گروه بویایی مدیترانه ای – میوه ای قرار می گیرد. اَونتوس پر فروش ترین عطر برند کرید و یکی از پر فروش ترین عطرهای دهۀ معاصر به حساب می آید. تاکنون عطارهای مختلفی سعی در تقلید و پیروی از فرمول اَونتوس کرده اند تا آثار مشابهی را به بازار عرضه کنند که هرچند این تلاش ها به تولید محصولات قابل توجه ای انجامیده و تلاش آنها شایستۀ تقدیر است ولی هیچ یک در حد و اندازه های کرید اَونتوس نیستند. این عطر برای سنین ۲۵ سال به بالا مناسب است و می توانید در موقعیت های مختلفی از محیط های رسمی تا غیر رسمی از آن استفاده کنید. همچنین می توانید این عطر را با لباس های رسمی، عادی و اسپرت نیز استفاده کنید. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: ترنج، آناناس، انگور فرنگی سیاه، سیب.
 • رایحه میانی: رز، یاس، چوب درخت قان، نعناع هندی.
 • رایحه پایانی: وانیل، خزه درخت بلوط، عنبر، مشک.

ماندگاری و پخش بوی عطر و تطبیق پذیری آن با فصول مختلف سال و برای مناسبت های مختلف عالی است. به دلیل لوکس بودن و کیفیت مواد استفاده شده، این عطر نسبت به عطرهای دیگر از  قیمت بالاتری برخوردار است بطوریکه قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ کرید اَونتوس (پرفیوم) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۲۸۵ یورو (دویست و هشتاد و پنج یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ دیور سوواژ (اّ دو تویلت)

Dior Sauvage (Eau de toilette)

دیور یا به زبان فرانسه دیوق (Dior) برندی فرانسوی و از رقبای به نام شَنِل است. یکی از معروف ترین عطرهای مردانۀ این برند عطر سوواژ است. این عطر دارای طبع خنک و تند و در گروه بویایی چوبی قرار می گیرد.

علی رغم اینکه ساواژ نیز در انواع مختلفی از جمله پرفیوم (Perfume)، اُ دو پرفیوم (Eau de Perfume) و اّ دو تویلت (Eau de toilette) عرضه می شود، اّ دو تویلت (Eau de toilette) دیور ساواژ نه تنها از کیفیت بالایی برخوردار است و در بحث ماندگاری و پخش بو همانند پرفیوم آن عمل می کند، بلکه بوی آن نیز برای بسیاری مطبوع تر بوده و قیمت پایین تر آن نسبت به پرفیوم و اُ دو پرفیوم نیز مزید بر علت شده تا محبوبیت بیشتری به دست بیاورد.

اگرچه چهرۀ تبلیغاتی این عطر، جانی دپ (Johnny Depp)، بازیگر ۵۷ ساله آمریکایی است ولی این عطر بیشتر مناسب افراد زیر ۴۰ سال است. در حقیقت می توان این عطر را نسخۀ شاداب تر و جوان شدۀ عطر بلو دو شَنل دانست. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: ترنج، فلفل.
 • رایحه میانی: اسطوخودوس، شمعدانی، فلفل صورتی، لامی، خس خس، فلفل سیچوان، نعناع هندی.
 • رایحه پایانی: لابدانیوم، آمبروکسان، سدر.

ماندگاری و پخش بوی عطر و تطبیق پذیری آن با فصول مختلف سال و برای مناسبت های مختلف عالی است. قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ دیور ساواژ (اّ دو تویلت) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۰۳ یورو (صد و سه یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ جورجیو آرمانی آکوا دی جیو پروفومو (اُ دو پرفیوم)

Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo (Eau de Parfum)

برند ایتالیایی جورجیو آرمانی، یکی از برندهای معروف در حوزۀ تولید عطر و دارای محصولات متنوع و مجموعه عطرهای مختلف ازجمله «آرمانی کُد» و «آکوا دی جیو» است. یکی از عطرهای مجموعۀ معروف آکوا دی جیو، عطر آکوا دی جیو پروفومو است که مناسب افراد باوقار و جا افتاده می باشد. به قول یکی از منتقدان فعال در حوزۀ عطر، این عطر بوی پدرها را می دهد؛ بنابراین این عطر مناسب افراد بالای ۴۰ سال است. این عطر دارای طبع خنک و تند و در گروه بویایی دریایی قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: ترکیبات آبی، ترنج.
 • رایحه میانی: مریم گلی، رزماری، شمعدانی.
 • رایحه پایانی: بخور، نعناع هندی.

این عطر دارای ماندگاری بالا و پخش بوی متوسط است و برای تمام فصول سال مناسب است. قیمت شیشۀ ۷۵ میلی عطر مردانۀ عطر مردانۀ جورجیو آرمانی آکوا دی جیو پروفومو (اُ دو پرفیوم) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۰۲ یورو (صد و دو یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ تر دو هرمس (اّ دو تویلت)

Hermes Terre d’Hermes (Eau de toilette)

عطر مردانۀ تر دو هرمس (یا به زبان فرانسه تق دقمس) در نظرسنجی های مختلف به عنوان بهترین عطر برای محیط های اداری شناخته شده است و به همین دلیل عطر مناسبی برای کارشناسان حقوقی سازمان های دولتی و غیردولتی به حساب می آید. این عطر فرانسوی دارای طبع تند و در گروه بویایی چوبی تند قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: پرتقال، گریپ فروت.
 • رایحه میانی: گل عطری، فلفل.
 • رایحه پایه: نعناع، سدر، خس خس، بنزوئین.

این عطر دارای ماندگاری بسیار خوب و پراکندگی بوی متوسط است. همچنین برای فصول مختلف سال و موقعیت های مختلف، به خصوص موقعیت های رسمی و اداری، بسیار مناسب است. قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ تر دو هرمس (اّ دو تویلت) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۰۹ یورو (صد و نه یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ لِی تُن پرفومز دو مارلی (پرفیوم)

Parfums de Marly Layton (Perfume)

پرفومز دو مارلی برندی فرانسوی و فعال در زمینۀ عطر است که در مقایسه با برندی همچون شنل، نسبتاً تازه کار به حساب می آید ولی در همین دوران کوتاه فعالیتِ خود، عطرهای متمایزی را طراحی و به بازار عرضه کرده است. یکی از معروف ترین و محبوب ترین عطرهای مردانۀ این برند که جزو کارهای اخیر آن نیز به حساب می آید، لِی تُن (Layton) است. این عطر دارای طبع گرم و تند و در گروه بویایی شرقی قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: اسطوخودوس، نارنج، سیب، پرتقال ماندارین.
 • رایحه میانی: گل بنفشه، یاسمین، شمعدانی.
 • رایحه پایانی: چوب گایاک، گیاه پچولی، چوب صندل، هل، وانیل، فلفل.

این عطر دارای ماندگاری بالا و پخش بوی متوسط است و برای تمام فصول سال مناسب است. قیمت شیشۀ ۱۲۵ میلی عطر مردانۀ لِی تُن پرفومز دو مارلی (پرفیوم) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۲۱۰ یورو (دویست و ده یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ پرادا لوم (اّ دو تویلت)

Prada l’Homme (Eau de toilette)

عطر مردانۀ پرادا لوم (اّ دو تویلت)، محصول خانۀ مُد ایتالیایی پرادا است. با توجه به سادگی رایحۀ این عطر، همچون عطر مردانۀ تر دو هرمس (اّ دو تویلت) برای محیط های اداری و رسمی مناسب است. این عطر دارای طبع تند و تلخ و در گروه بویایی چوبی – مدیترانه ای قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: بهارنارنج، فلفل.
 • رایحه میانی: بنفشه، زنبق، شمعدانی، کهربا.
 • رایحه پایانی: سدر، نعناع هندی.

این عطر کلاسیک ماندگاری بسیار خوب و پخش بوی خوبی دارد و به دلیل سادگی آن بیشتر مناسب محیط های اداری و رسمی و فصول خنک سال است. قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ عطر مردانۀ پرادا لوم (اّ دو تویلت) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۰۶ یورو (صد و شش یورو) است.

 

 

 

عطر مردانۀ تام فورد گری وتیور (اُ دو پرفیوم)

Tom Ford Grey Vetiver (Eau de Parfum)

وتیور یکی از گیاهان مورد علاقۀ عطارها برای استفاده در ترکیب عطرهای خود می باشد زیرا رایحۀ خاص این گیاه تاکنون مورد استقبال هر دو گروه مردان و زنان قرار گرفته است و طرفداران بسیاری دارد. عطر مردانۀ تام فورد گری وتیور (اُ دو پرفیوم)، همانطور که از نام آن پیداست، گیاه وتیور را محور رایحه های خود قرار داده که با ترکیب سایر رایحه ها، عطری قدرتمند و شیک را خلق کرده است که برای قرارها و محیط های رسمی مناسب است. این عطر دارای طبع خنک و تلخ و در گروه بویایی چوبی قرار می گیرد. ترتیب رایحه های این عطر به شرح زیر است:

 • رایحه ابتدایی: مریم گلی، گریپ فروت،شکوفه پرتقال.
 • رایحه میانی: دانه جوز هندی، فلفل فرنگی (شیرین)، ریشه زنبق.
 • رایحه پایانی: وتیور، کهربا، نمونه های چوبی، خزه بلوط.

ماندگاری و پراکندگی خوب از ویژگی های این محصول تام فورد است که در موقعیت ها و فصول مختلف به خصوص فصول گرم و خنک می توان از آن استفاده کرد. قیمت شیشۀ ۱۰۰ میلی عطر مردانۀ تام فورد گری وتیور (اُ دو پرفیوم) در زمان نگارش این مطلب، حدود ۱۴۵ یورو (صد و چهل و پنج یورو) است.

 


شما هم می توانید در بخش نظرات، دیدگاه های خود را در خصوص عطرهای پیشنهادی دیداد برای آقایان حقوقی و همچنین پیشنهادهای خود را با دیگر مخاطبان دیداد به اشتراک بگذارید.

 

 


 

اشتراک گذاری:
پرونده: هنرمندان معروف، حقوقدانان گمنام (ایران)پرونده: معرفی پنج چهره برجسته سیاه پوست در تاریخ حقوقی معاصر آمریکاپرونده: فعالیت هایی که حقوقی ها می توانند در ایام قرنطینه انجام دهند
verification
زمان ثبت
چهارشنبه 10 خرداد 1402 16:38
من غیر از اونتوس و پرادا بقیه عطرهایی که معرفی کردید رو داشتم و واقعاً هر کدوم به نوبۀ خودشون عالی بودند. به نظرم جای او دو کلن Y از برند YSL خالی بود بین عطرهایی که معرفی کردید. تو مایه های بلو دو شنل هست ولی بیشتر می مونه.
علیرضا رحمانی