نام و نام خانوادگی: سید عزت الله عراقی

شهرت: پدر حقوق کار ایران

تاریخ تولد: ۱۳۱۹ / تاریخ وفات: ۱۳۹۶ (۷۷ سال)

آخرین مدرک تحصیلی: دکتری حقوق عمومی دانشگاه پانتئون – سوربن (پاریس ۱)

مهم ترین سمت دانشگاهی: استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

مهم ترین سمت اجرایی: عضو تیم نویسندگان پیش نویس قانون کار پس از انقلاب اسلامی

 

سید عزت الله عراقی در سال ۱۳۱۹ در شهر کرمان در خانواده ای دانش دوست که مادر و پدر هر دو اهل علم بودند، دیده به جهان گشود. پس از پایان دوره متوسطه، در سال ۱۳۳۸ به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آمد و در سال ۱۳۴۲ لیسانس حقوق قضائی را با رتبۀ اول کسب کرد. سپس برای ادامۀ تحصیل به دانشگاه پانتئون – سوربن (پاریس ۱) رفت.

با آگاهی از اهمیت مسائل اجتماعی و مشکلات روابط حقوقی در حوزۀ حقوق کار، موضوع «مقایسۀ مبنای تشخیص کارگر از غیر کارگر در حقوق کار و تأمین اجتماعی فرانسه» را برای رساله برگزید. در تابستان ۱۳۴۹ با دریافت درجه دکتری دولتی از فرانسه، به میهن بازگشت و با همان شور و شوق برای آموختن که از نوجوانی همراه او بود، از مهر ۱۳۴۹ آموزش در دانشگاه تهران را آغاز کرد.

از آن زمان تا ۱۳۸۷ که به بازنشستگی نائل آمد، همچنان که در سال های پس از بازنشستگی، استاد عراقی همچون چراغی فروزان، روشنی بخش راه و اندیشۀ جویندگان دانش و معرفت این مرز و بوم در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه های کشور بوده است.

او در ۱۳۵۸ برای مدتی کوتاه، سرپرست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. همچنین در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ مدیریت گروه حقوق خصوصی و اسلامی را برعهده داشت. از جمله همکاری های سودمند او با مراکز علمی و اجرایی، همفکری در تدوین پیش نویس قانون کار و دیگر مقررات مربوط به آن است.

در سال ۱۳۸۴، در کنار تنی چند از دیگر دانشوران دانشکده حقوق و علوم سیاسی، با اعطای نشان درجه ۲، از تلاش های علمی و خدمات دانشگاهی ارزشمند او قدردانی و سپاسگزاری شد. در سال تحصیلی ۱۳۸۶-۸۷ به دعوت دانشگاه روآن (فرانسه)، به مدت سه ماه به آموزش حقوق کار و حقوق خانواده به صورت تطبیقی در حقوق ایران و فرانسه پرداخت.

در میان آثار نوشتاری و پژوهشی استاد عراقی، می توان کتاب های زیر را برشمرد:

  • دوره حقوق کار (دوره دو جلدی)، انتشارات دانشگاه ملی ایران، ۱۳۵۶؛
  • نظام های بزرگ حقوقی معاصر، (ترجمه) با همکاری دکتر صفایی و دکتر آشوری، مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۶۴؛
  • حقوق بین المللی کار، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۶۷ (برندۀ جایزۀ کتاب سال)؛
  • تحول حقوق بین الملل کار، موسسۀ کار و تأمین اجتماعی، ویراست دوم، ۱۳۹۱؛
  • حقوق کار، انتشارا سمت، جلد اول (چاپ هجدهم)، جلد دوم (چاپ سوم)، ۱۳۹۴.

دکتر سید عزت الله عراقی در اسفند ۱۳۹۶ چهره در نقاب خاک کشید.

 

اشتراک گذاری:
سید محمد هاشمیحسن دادبانسید مصطفی محقق داماد
verification