نام کتاب: قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل

نویسنده: مرتضی قهرمانی منامن؛

ناشر: موسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهردانش؛

چاپ اول:  ۱۳۹۷؛

قیمت: ۶۰۰۰۰ تومان.

 

کتاب «قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل» نخستین تحقیق و پژوهش جامع و گسترده در حوزه موضوعات مغفول مانده آسیب دیده گان انسانی از حوادث تروریستی، در ایران و همچنین از معدود کتاب ها در عرصه بین الملل است که مشتمل بر ۲۰ موضوع منفک مربوط به تعاریف و مفاهیم حقوقی پیرامون انواع قربانیان تروریسم و شیوه حمایت و توجه حقوقی و اجتماعی به آنان می باشد. مولف تلاش کرده است که در وهله اول ضمن تفهیم ماهیت و موجودیت قشر آسیب دیده از حوادث تروریستی، موضوع «حقوق بشر قربانیان تروریسم» را در ادامه به عنوان ضرورتی آشکار مورد توجه قرار دهد.

نگارنده کتاب که مرحله پایانی دکتری حقوق بین الملل را می گذراند، در بخش یاداشت  عنوان می کند:

«نظر به اینکه موضوع حقوق بشر قربانیان تروریسم در عرصه های علمی - پژوهشی ایران مورد غفلت واقع شده است و در عرصه بین المللی نیز با کمبود منابع و عدم انسجام محتوا مواجه هستیم، همین امر بحث و مشورت پیرامون حقوق قربانیان تروریسم را در محافل هم اندیشی و گرد هم آیی میان نخبگان، کارشناسان و اصحاب دانشگاهی با سختی ارائه مطالب و منابع همراه می کند» و در ادامه اظهار می کند «محتوای این کتاب می تواند انگیزه ای جهت تاسیس موارد حقوقی و در وهله بعد، عاملی برای توسعه و تکوین حقوق قربانیان تروریسم در حقوق داخلی و امور حقوق بین الملل ایران شود. نویسنده معتقد است زمینه موثر و مثبت بازشماری خلاء های قانونی حمایت از قربانیان تروریسم و ترغیب و متقاعد سازی مسئولین جهت توجه و برطرف کردن این کاستی ها، از طریق ارائه مطالب و گفتمان مبتنی بر یافته های علمی و پژوهشی اخیر به منظور افزایش ضریب تاثیر در متقاعد سازی مسئولیت در این  مورد خواهد بود.»

در دیباچه کتاب که به همت دکتر قاسم زمانی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، نگاشته شده، آمده است:

«توجیه ناپذیری  اقدامات  تروریستی  با هر ملاحظه سیاسی، ایدئولوژیک و ... تمام  قربانیان  مستقیم  و غیرمستقیم  اقدامات  تروریستی  را بی گناه ، و سلب  یا تحدید حقوق آنها را خودسرانه  جلوه  می دهد. بر این اساس، توجه به مبارزه بی محابا و بی قید و بند با تروریسم که گاه برخی از اصول و قواعد حقوق بین الملل به ویژه در حوزه حقوق بشر را نیز به چالش طلبیده و به مسلخ برده است، نبایست به تغافل نسبت به قربانیان تروریسم منتهی گردد.  قربانیان تروریسم که جملگی بی گناهند و مظلومانه آماج اقدامات تروریستی قرار گرفته اند، در عصر مقابله با تروریسم نیازمند توجهی ویژه و حمایت هایی مناسب هستند. این قربانیان صرفاً افرادی نیستند که در اثر اقدامات تروریستی کشته و یا زخمی می شوند (قربانیان مستقیم)، بلکه شامل افرادی نیز می گردند که همسر، فرزند، پدر، مادر، برادر، خواهر و یا سایر اقوام خویش را در اثر اقدامات تروریستی از دست داده اند و یا عمریست که شاهد زندگی رنجبار و ملال انگیز آنها هستند (قربانیان غیرمستقیم).

کتاب «قربانیان تروریسم در حقوق بین الملل» توسط موسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهر دانش منتشر شده است و  مشتمل بر ۷۶۶ صفحه می باشد.

برای دریافت فهرست مطالب کتاب در قالب فایل پی دی اف اینجـــا کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری:
معرفی کتاب: انسان، جنگ، الگوریتم؛ در جستجوی پاسخ های حقوق بین الملل بشردوستانهمعرفی کتاب: بررسی فقهی حقوقی خیارات در قانون تجارت الکترونیکیمعرفی کتاب: سرقت اینترنتی؛ ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات ها، پیشگیری
verification