نام کتاب: تجارت انرژی در سازمان تجارت جهانی؛ چالش ها و مسائل حل نشده؛

نویسنده: رافائل لیل – آرکاس؛

ترجمه و تحقیق: دکتر مهسا فرحان جم؛

ناشر: انتشارات خرسندی؛

چاپ اول: ۱۳۹۷؛

قیمت: ۱۸,۰۰۰ تومان.

 

مقدمه نویسنده:

در مدتی که مشغول نگارش رساله دکتری خود با موضوع قیمت گذاری  دوگانه در سازمان تجارت جهانی بودم، به این نکته پی بردم که چقدر دانشجویان حقوق بین الملل از مباحث حقوق انرژی، حقوق نفت و گاز و موضوعات تخصصی پیرامون سازمان تجارت جهانی فاصله دارند. متاسفانه گنجاندن مسائل مربوط به تجارت بین الملل تنها در دو واحد درسی آن هم در مقطع کارشناسی ارشد باعث شده تا دانشجویان رشته حقوق بین الملل، شناخت ناکافی از این حوزه داشته باشند.

علاوه بر این، عدم دسترسی راحت به پایگاه های دانشگاهی دنیا و همچنین نبود منابع علمی به روز اعم از کتب و مقالات نیز سبب شده تا دانشجویان حقوق از پژوهش در این حوزه گریزان باشند و به آن رغبتی نشان ندهند. از این رو، تصمیم گرفتم برخی از منابع جدیدی را که خود در این مدت مطالعه کردم به زبان فارسی ترجمه و در اختیار علاقمندان به مباحث حقوقی و میان رشته ای بگذارم.

کتاب پیش رو، حاصل سه سال مطالعه و تحقیق است. برای حصول اطمینان از صحت ترجمه و درک صحیح از مقصود نویسنده اصلی، ساعت ها بحث و مکاتبه با وی صورت گرفته است که در نهایت منجر به نگارش یادداشت اختصاصی پروفسور رافائل لیل - آرکاس برای ترجمه این اثر شد. لیل - آرکاس استاد ممتاز رشته حقوق بین الملل اقتصادی دانشگاه کویین مری انگلستان است و تالیفات متعددی در زمینه حقوق تجارت بین الملل و ابعاد مختلف سازمان تجارت جهانی دارد.

کتاب «تجارت انرژی در سازمان تجارت جهانی: ویژگی ها، چالش ها و مسائل حل نشده» که عنوان دقیق آن در انگلیسی «تجارت انرژی به عنوان بخشی خاص در سازمان تجارت جهانی: ویژگی های منحصر بفرد، چالش های پیش بینی نشده و مسائل حل نشده» است، چیرگی و تبحر او در این حوزه را به نمایش می گذارد.

امیدوارم مطالعه این اثر سرآغاز راهی برای پژوهش های آتی باشد و دانشجویان حقوق را به تحقیق در حوزه تجارت بین الملل و انرژی تشویق نماید.

 

  برای دریافت فهرست مطالب کتاب در قالب فایل پی دی اف اینجـــــا کلیک کنید.

 

 

اشتراک گذاری:
معرفی کتاب: انسان، جنگ، الگوریتم؛ در جستجوی پاسخ های حقوق بین الملل بشردوستانهمعرفی کتاب: بررسی فقهی حقوقی خیارات در قانون تجارت الکترونیکیمعرفی کتاب: سرقت اینترنتی؛ ماهیت، ارکان و عناصر، مجازات ها، پیشگیری
verification