مقدمه

همه گیری ویروس کرونا (COVID-19) علی رغم تمام مصائب و چالش هایی که برای جوامع بوجود آورد، باعث گسترش و ترویج استفاده از خدمات مبتنی بر بستر اینترنت گردید که اتفاقاً به رونق بعضی از کسب و کارها ازجمله وب سایت های ارائه دهندۀ خدمات آموزشی منتهی شد.

در حالیکه تا پیش از شیوع ویروس کرونا شیفتگان و علاقمندان به کسب دانش، اغلب ترجیح می دادند تا به صورت حضوری در کلاس های دانشگاهی، کنفرانس ها و همایش ها علمی، و کارگاه ها و دوره های آموزشی شرکت کنند، سلطۀ این ویروس که از یک سو تعطیلی فیزیکی مجامع علمی و دانشگاهی را به دنبال داشت، از سوی دیگر باعث رونق فعالیت های آموزشی مجازی گردید.

علاوه بر دانشگاه ها که مجبور هستند برای ادامۀ فعالیت های آکادمیک، کلاس های خود را به صورت مجازی برگزار نمایند، در این بین بعضی از مؤسسات و نهادهای غیردانشگاهیِ ارائه دهندۀ خدمات آموزشی آن لاین و مجازی نیز حضور داشتند که شیوع و حاکمیت ویروس کرونا، موجب بیشتر شناخته شدن آنها و خدماتشان گردید. یکی از این مجموعه ها که حتی پیش از دوران کرونا نیز در زمینۀ آموزش مجازی پیشتاز و شناخته شده به حساب می آمد، وب سایت آموزش آن لاین کورسرا (coursera) است که در ادامه به معرفی این وب سایت مفید و خدمات آن خواهیم پرداخت.

 

 

توجه!

  • وب سایت کورسرا متعلق به یک شرکت آمریکایی است و به همین دلیل خدمات آن به دلیل تحریم های دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفک) وزارت خزانه داری آمریکا از دسترس شهروندان کشور ایران خارج شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نظام تحریم های آمریکا علیه ایران اینجـــا کلیک کنید). بنابراین، در حال حاضر برای استفاده از خدمات این وب سایت باید از وی پی ان (VPN) استفاده نمایید.

 

 

معرفی وب سایت کورسرا و خدمات آن

وب سایت کورسرا در سال ۲۰۱۲ با هدف فراهم ساختن تجربیات یادگیری تأثیرگذار در زندگیِ جویندگان علم و دانش و مشتاقان یادگیری در سرتاسر کرۀ زمین راه اندازی شد. امروز، کورسرا به یک سامانۀ عظیم جهانیِ یادگیری تبدیل شده است که دسترسی به دوره های آن لاین از دانشگاه ها، سازمان ها و شرکت های پیشرو را به تمامی افراد در هر جای دنیا که باشند ارائه می دهد. تعداد دانشگاه ها، سازمان ها و شرکت های پیشرو که با کورسرا همکاری می کنند بالغ بر ۲۰۰ عدد است که از میان آنها می توان به دانشگاه یِل، دانشگاه میشیگان، دانشگاه امپریال کالج لندن، کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان، شرکت آی بی ام و شرکت گوگل اشاره کرد.

علاوه بر دوره های آموزشی، دوره های لیسانس و فوق لیسانس نیز در کورسرا یافت می شود که البته بسیار محدود هستند و متأسفانه در حال حاضر رشتۀ حقوق و گرایش های آن را در بر نمی گیرند.

دوره های آموزشی کورسرا اصولاً مجانی هستند و شما می توانید به رایگان در آنها شرکت کنید، درس های استاد(ان) را مشاهده کنید و حتی برای مشاهدۀ مجدد یا نگهداری در آرشیو خود ویدیوها را دانلود کنید و منابع معرفی شده را نیز دریافت کنید. البته این اصل (رایگان بودن دوره های آموزشی) دو استثناء دارد: اول، در صورتیکه در دوره ای شرکت کنید و کوییزها یا امتحان های کوچکِ در طول دوره و امتحان نهایی را با موفقیت پشت سر بگذارید و درخواست گواهی دورۀ آموزشی را داشته باشید، باید هزینۀ شرکت در دوره را پرداخت کنید؛ دوم، به طور خاص برای شرکت در بعضی از دوره های آموزشی کورسرا، که دوره های تخصصی (specialization) و بلند مدت به حساب می آیند، باید هزینۀ ثبت نام را همان ابتدا پرداخت نمایید، هرچند در این دوره ها نیز می توانید به صورت محدود و آزمایشی چند جلسه شرکت کنید. به علاوه، وب سایت کورسرا امکان استفاده از بورس را نیز فراهم آورده است و اگر حائز شرایط باشید، می توانید از این امتیاز نیز استفاده کنید.

زبان اصلی دوره های آموزشی کورسرا زبان انگلیسی است و دوره هایی که به زبان های دیگر برگزار می شوند، دارای زیرنویس انگلیسی می باشند.

شما می توانید بخش مربوط به دوره های آموزشی حقوقی را از اینجـــا ملاحظه نمایید.

 

نحوۀ ثبت نام و استفاده از خدمات وب سایت کورسرا  

استفاده از خدمات وب سایت کورسرا مستلزم ثبت نام و ایجاد پروفایل کاربری در آن می باشد که فرایندی ساده و کوتاه است. همچنین با استفاده از اکانت کاربری خود در گوگل، فیس بوک و اپل نیز می توانید به وب سایت کورسرا وارد شوید که در این صورت اطلاعات شما در سایت های پیش گفته به صورت پیش فرض در وب سایت کورسرا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بسیار مهم است که اطلاعات خود را به درستی وارد نمایید، زیرا زمانیکه برای اولین بار برای درخواستِ گواهی شرکت در یک دورۀ آموزشی اقدام کنید، هویت شما از سوی وب سایت کورسرا مورد بررسی و تصدیق قرار خواهد گرفت.

 

نمونه ای از گواهی صادر شده توسط وب سایت کورسرا

نمونه ای از گواهی صادر شده توسط وب سایت کورسرا

 

پس از انجام ثبت نام و تکمیل پروفایل کاربری، می توانید دوره های آموزشی مورد علاقۀ خود را به راحتی بیابید و نسبت به ثبت نام (enroll for free) در آنها اقدام نمایید. با توجه به اینکه دوره های کورسرا، دوره های ویدیویی ضبط شده هستند، نگران مهلت های مقرر در دوره های آموزشی نباشید زیرا مهلت های مقرر تنها برای حفظ انسجام و پیوستگی دوره ها برای شرکت کنندگان درج شده است و محدودیت زمانی شرکت در دوره را شامل نمی شود مگر اینکه در دورۀ آموزشی ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که اصولاً هر یک از دوره های آموزشی کورسرا از چند بخش تشکیل شده است که در پایان هر یک از آنها از شما کوییز یا امتحانی کوچک گرفته خواهد شد که مجوز شما برای ورود به بخش بعدی است. همچنین در پایان دورۀ آموزشی یک امتحان نهایی از شما گرفته می شود که در صورت قبولی در آن، دورۀ آموزشی را با موفقیت به پایان خواهید رساند و چنانچه مایل باشید با پرداخت شهریۀ دورۀ آموزشی می توانید گواهی دورۀ آموزشی را به صورت آن لاین دریافت نمایید.

 

 

اشتراک گذاری:
بازیابی آنلاین اسناد و اطلاعات اتحادیه اروپاییپروژه آوالون: اسنادی در حقوق، تاریخ و دیپلماسیآنلاین درباره حقوق بین المللی بشردوستانه بخوانید
verification