نام و نام خانوادگی: کلود آلبر کلییار

ملیت: فرانسوی

سال تولد: ۱۹۱۳

سال وفات: ۱۹۹۰

آخرین مدرک تحصیلی: دکتری ادبیات و حقوق

سمت دانشگاهی: استاد دانشگاه پاریس

سمت اجرایی: عضو هیأت نمایندگی فرانسه در مجامع مختلف بین المللی

 

کلود آلبر کلییار در ۱۴ ژوییه ۱۹۱۲ در مارسی به دنیا آمد. در ۱۹۳۸ تحصیلات خود را در ادبیات و حقوق به پایان رسانید و در رشتۀ حقوق درجۀ دکتری گرفت. در ۱۹۴۵ دانشیار حقوق عمومی شد و پس از چندی در ۱۹۴۶ به درجه استادی در حقوق بین الملل ارتقاء یافت و از ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۹ مسئولیت ریاست دانشکده حقوق دانشگاه گرونوبل را بر عهده داشت و از ۱۹۵۲ تا ۱۹۷۱ در دانشکدۀ حقوق و علوم اقتصادی پاریس و از ۱۹۷۱ در دانشگاه پاریس یک، پانتئون – سوربن، استاد حقوق بوده است.

کلییار استاد ممتاز دانشگاه پاریس، رئیس افتخاری دانشکده حقوق، مدیر مرکز تحقیقات و تتبعات حقوق بین الملل دانشگاه پاریس، استاد مرکز مطالعات سیاسی پاریس، عضو موسسه حقوق بین الملل، عضو انجمن فرانسوی حقوق بین الملل، عضو آکادمی فضانوردی بین المللی و نائب رئیس انجمن بین المللی حقوق اساسی است و از دانشگاه لُج(لهستان)، فریبورگ(سوئیس) و بلگراد(یوگسلاوی) دکتری افتخاری دریافت داشته است. وی در دانشگاه های کشورهای الجزایر، مراکش، تونس، کامرون، ماداگاسکار، مصر، ترکیه، یوگسلاوی، رومانی، چکسلواکی، لهستان، انگلستان، کانادا، مکزیک، شیلی، بلژیک و ایران تدریس کرده است. در ۱۹۶۸ و ۱۹۷۶ در آکادمی لاهه مباحث مربوط به ترعه های بین المللی و اصول کلی حقوق بین الملل را تدریس نمود و انصافاً در این دو زمینه حق مطلب را ادا کرد.

پروفسور کلییار در ۱۹۷۴ رئیس هیأت داوران دانشگاهی مأمور بررسی صلاحیت های علمی داوطلبان شغل استادی دانشگاه در زمینه حقوق عمومی بود. وی از ۱۹۵۲ تا ۱۹۸۴ عضویت هیأت نمایندگی فرانسه را در مجامع مختلف بین المللی (سازمان ملل متحد، کنفرانس حقوق دریاها و کمیسیون حقوق بشر) بر عهده داشته و تا بحال چندین بار در «دیوان بین المللی دادگستری» دفاع از حقوق بعضی از کشورها را بر عهده گرفته است. وی تألیفات بسیاری در زمینه حقوق بین الملل عمومی و حقوق عمومی دارد که از همه مشهورتر کتاب «نهادهای روابط بین الملل» است که به زبان های روسی، ژاپنی، اسپانیایی و فارسی ترجمه شده است و دانشجویان و استادان اکثر دانشکده های حقوق، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و اقتصادی کشورهای جهان از آن استفاده می نمایند.

کلییار که استاد دانشگاه سوربن و رئیس دانشکده حقوق گرونوبل بود، تا هنگام مرگ در ژانویه ۱۹۹۱، آیینه نیم قرن تحولات حقوق بین الملل در اروپا به شمار می رفت. کتاب اصلی استاد کلییار – نهادهای روابط بین الملل - توسط استاد ارجمند جناب آقای دکتر هدایت اله فلسفی به فارسی برگردان شده است.

منبع: کلود آلبر کلییار، نهادهای روابط بین الملل، ترجمه: دکتر هدایت الله فلسفی.

 

اشتراک گذاری:
ادوارد خیمنز دو آرشاگامیشل ویرالیگابریل کیرک مک دونالد
verification