فاستو پوکار
 
تهیه و تنظیم: وب سایت حقوقی دیداد
 
فاستو پوکار (Fausto Pocar) متولد سال 1939 میلادی در میلان - ایتالیا است. ایشان دارای درجه استاد تمام حقوق بین الملل در دانشکده حقوق دانشگاه میلان است، دانشگاهی که به عنوان رئیس دانشکده علوم سیاسی و جانشین رئیس دانشگاه نیز در آن خدمت کرده است. ایشان مدتی را نیز در آکادمی حقوق بین الملل لاهه به تدریس پرداخته اند و همچنین جزو اعضاء و خزانه دار موسسۀ حقوق بین الملل نیز می باشند، همانگونه که در چندین موسسه حقوق بین الملل دیگر نیز عضویت دارند.
قاضی پوکار دارای تجارب بسیاری در زمینه فعالیت های سازمان ملل متحد به خصوص در زمینه حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه است. ایشان به مدت 16 سال (2000-1984 میلادی) به عنوان عضو کمیسیون حقوق بشرِ کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به فعالیت پرداختند که در سال های 1990 - 1989 به عنوان مخبر و در سال های 1992 - 1991 به عنوان رئیس این کمیسیون به انجام وظیفه مشغول بودند. به علاوه ایشان به عنوان نماینده ویژه کمیساریای عالی ملل متحد برای حقوق بشر، برای بازدید از چچن و روسیه فدرال در طول جنگ های 1996 - 1995 نیز انتخاب شده بودند.
ایشان همچنین گروه اجرایی غیر دولتی ای را رهبری می کنند که به همراه کمیسیون حقوق بشر، اعلامیه حقوق بشر اقلیت های ملی یا نژادی، مذهبی یا زبانی را پیش نویس کردند که در سال 1992 توسط مجمع عمومی پذیرفته شد. علاوه بر اینها پروفسور پوکار برای یک دهه به عنوان نماینده دولت ایتالیا در کمیته استفاده صلح آمیز از فضای خارج از جو زمین و کمیته فرعی حقوقی آن به هدمت پرداخته است.
قاضی پوکار تا 16 نوامبر 2008 رئیس ICTY (دیوان کیفری بین المللی برای یوگسلاوی سابق) بود. ایشان توسط همکاران قضاتش در ICTY در 17 نوامبر 2005 برای این پست انتخاب شده بودند. ایشان قبلاً بین مارچ 2003 و نوامبر 2005 نیز به عنوان نائب رئیس در ICTY خدمت کرده بودند. قاضی پوکار که از یکم فوریه 2000 قاضی ICTY بوده است، دو بار بوسیله مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال های 2001 و 2005 انتخاب مجدد شده بود.
قاضی فاستو پوکار زمانیکه در ICTY انتخاب شد، ابتدا به عنوان قاضی در شعبه رسیدگی خدمت می کرد جاییکه به اولین پرونده مربوط به تجاوز به عنف به عنوان یک جنایت علیه بشریت، رسیدگی کرد. ایشان در شعبه استیناف ICTY نیز خدمت کرده است. وی همچنین قاضی شعبه استیناف ICTR (دیوان کیفری بین المللی برای رواندا) نیز بوده است.
وی در مرحله استیناف برای اتخاذ تصمیم نهایی در خصوص چند پرونده در ICTY و ICTR نیز شرکت داشته است.
پروفسور پوکار نویسنده آثار متعددی در زمینه حقوق بین الملل می باشند که به صورت کلی در دسته بندی حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه، حقوق بین الملل خصوصی و حقوق اروپایی قرار می گیرند.
اشتراک گذاری:
کلود آلبر کلییارادوارد خیمنز دو آرشاگامیشل ویرالی