نام پادکست: دفیله

شروع انتشار: ۱۳۹۸

نوع روایت: تک گویی

گوینده: ضرغام نره ای

مدت زمان هر قسمت: حدود یک ساعت

 

 

دنیای پادکست فارسی هرروز بزرگ و بزرگ تر می شود و موضوع های متنوع تری را پوشش می دهد. در روزهایی که آن را «بهار پادکست فارسی» دانسته اند، حقوق و محتوای حقوقی چه سهمی از دنیای پادکست فارسی دارند؟

در مجموعه «معرفی پادکست های حقوقی» دیداد، سری به دنیای آن دسته از پادکست های فارسی می زنیم که محتوای حقوقی دارند و با هر پادکستی که در این حوزه آشنا شدیم آن را به شما هم معرفی خواهیم کرد.

 

معرفی پادکست دفیله (Defile)

اگر واژه حقوق یا حقوقی را در یکی از اَپلیکیشن های مخصوص پادکست یا همان پادگیرها جست و جو کنید یا به فهرست هایی که تاکنون از پادکست های فارسی منتشر شده اند نگاهی بیندازید، با کمی بررسی متوجه خواهید شد که آن دسته از پادکست های حقوقی فارسی که تا امروز منتشر شده اند و انتشارشان تداوم داشته است، چندان متنوع و پرشمار نیستند. با این حال، در میان پادکست های رو به افزایش فارسی، پادکست های حقوقی هم پیدا می شوند. پادکست هایی که یا به موضوع های حقوقی و یا به موضوع ها از زاویه دید حقوقی پرداخته اند. پادکست دفیله یکی از همین پادکست هاست که در هر قسمت آن «یک موضوع حقوقی به زبان ساده و با نگاهی به قانون روایت می شود.»

هرچند مطابق ماده ۲ و ۳ قانون مدنی اصولاً قوانین در «روزنامه رسمی» منتشر و «پانزده روز پس از انتشار در سراسرکشور لازم الاجرا» می شوند و «جهل به قانون مسموع نیست»، امّا چنان که شاهدیم عموم مردم اصولاً و تا زمانی که سر و کارشان به مراجع قضایی نیفتد از قوانین اطلاعی ندارند و در این خصوص فقدان آموزش حقوق و قوانین به زبان ساده و به شیوۀ همگانی و کاربردی به شدت احساس می شود. چنان که به نظر می آید پادکست دفیله تلاش می کند تا با طرح مسائل حقوقی و شرح قوانین و مفاهیم مرتبط با آن ها به سهم خود و دست کم در میان مخاطبان پادکست فارسی (که اگرچه هنوز درصد زیادی از مردم کشور را تشکیل نمی دهند، اما تعداد آنها رو به افزایش است)، خلاء ناشی از فقدان آموزش رسمی حقوق به زبان ساده و برای عموم مردم را پُر کند. در واقع آن طور که از سازوکار، توضیحات و قسمت های منتشر شده پادکست به نظر می آید، دفیله عملاً دایرۀ مخاطبان خود را عموم مردم و نه لزوماً دانشجویان و فارغ التحصیلان حقوق در نظر گرفته است.

در هر قسمت از این پادکست ابعاد حقوقی مباحث مهمی مانند مثل اسیدپاشی، دفاع مشروع، جرایم سایبری، ازدواج و طلاق، مواد مخدر و ... با زبانی که برای مخاطب غیرمتخصص هم قابل فهم باشد، مورد بررسی قرار می گیرد و قوانین مرتبط با آن موضوع شرح داده می شوند. به این منظور هرجا که لازم است معنای واژگان و اصطلاحات حقوقی با زبانی ساده توضیح داده می شوند. علاوه بر این، در هر قسمت برخی از مهم ترین پرونده های حقوقی مرتبط با موضوع آن قسمت هم مطرح و از زاویه حقوقی بررسی می شوند. منابع استفاده شده در هر قسمت در بخش توضیحات همان قسمت می آید که این به نوبه خود منابع تازه و متعدد دیگری برای مطالعه بیش تر در مورد موضوع آن قسمت در اختیار مخاطب متخصص و غیرمتخصص می گذارد.

اولین قسمت پادکست دفیله در مرداد ۱۳۹۸ منتشر شد و چنانکه در خود پادکست مطرح می شود، تلاش سازندگان آن بر این است که در هر ماه یک قسمت از این پادکست منتشر شود. به نظر می آید این تلاش تا حدودی موفقیت آمیز بوده است چون از مرداد ۱۳۹۸ تا مرداد ۱۳۹۹ ده قسمت و تا تاریخ نگارش این نوشتار (۳۰ مهر ۱۳۹۹) یازده قسمت از پادکست روی پادگیرها منتشر شده است.

«دفیله» یعنی نام این پادکست، واژه ای قدیمی و فرانسوی است. همان طور که در معرفی پادکست آمده:

دفیله به معنی رژه رفتن و یکی از روش های قدیمی برای تشخیص هویت مجرمان بوده است. در این روش پلیس طی روزهای خاصی از هفته زندانیان تازه وارد را در محوطه زندان شهر جمع و آن ها را از مقابل مأمورین کلانتری ها زندان بان ها یا زندانیان عبور می داده و به عبارتی دفیله می کرده است تا به این وسیله زندانیان فراری یا سابقه دار شناسایی شوند.

تابلوی گردش زندانیان اثر ونگوگ که دفیله کردن را نشان می دهد

 

راه های دسترسی به پادکست دفیله

دفیله در تمام اپلیکشن های پادگیر مثل کست باکس، اپل پادکست، پادبین و ... در دسترس است. شما با جست و جوی عبارت defile legal podcast یا پادکست حقوقی دفیله در هر کدام از پادگیرها می توانید پادکست دفیله را پیدا و دنبال کنید و بشنوید.

در این ویدیو می توانید نحوه جست وجو و دنبال کردن پادکست دفیله در اپلیکیشن کست باکس را مشاهده کنید.

 

 

اگه به هر دلیلی نخواستید یا نتوانستید دفیله را از طریق اپلیکیشن های مخصوص پادکست گوش کنید، می توانید با جست وجوی عبارت defilepodcast، کانال تلگرامی پادکست دفیله را پیدا و دنبال کنید و قسمت های مختلف پادکست را از آن جا گوش کنید. با این حال، توصیه و درخواست سازندگان پادکست از شنوندگانشان این است که پادکست را از اپلیکیشن های مخصوص پادکست گوش کنند زیرا این اپلیکیشن ها هم محیط کاربری راحتی را در اختیار شنوندگان قرار می دهند و هم به سازندگان پادکست آمار دقیق تر و کامل تری از تعداد شنوندگان ارائه می کنند.

 

 

اشتراک گذاری:
معرفی پادکست حقوقی دیدگاه نومعرفی پادکست حقوقی صفر تا صد اپلای رشته حقوقمعرفی پادکست حقوقی آکادمی حقوق (لا آکادمیا)
verification
زمان ثبت
جمعه 19 آبان 1402 07:52
سپاس و درود.
ایده ی خوبی را برگزیده اید ولی چون موضوع این ایده ( حقوق ) ، خیلی بسیط و سنگین هست ، لذا بایسته است از اساتید و دانش آموختگان این ساحه بهره مند شوید تا هم مطالب بیشتر و مستمر داشته باشیم ، هم مطالب مفید و جدید ... هرچند این همکاری و مساعد ، به اندازه یک جمله باشد ...
صمیمانه از زحمت های شما سپاسگزارم
محمدرضا فقیهی