نام پادکست: حقوق و ورزش

شروع انتشار: فروردین ۱۳۹۹

نوع روایت: تک گویی/ مصاحبه

گوینده: امیر ارسلان اسکندری

زمان هر قسمت: متغیر

 

دنیای پادکست فارسی هرروز بزرگ و بزرگ تر می شود و موضوع های متنوع تری را پوشش می دهد. در روزهایی که آن را «بهار پادکست فارسی» دانسته اند، حقوق و محتوای حقوقی چه سهمی از دنیای پادکست فارسی دارند؟

در مجموعه «معرفی پادکست های حقوقی» دیداد سری به دنیای آن دسته از پادکست های فارسی می زنیم که محتوای حقوقی دارند و با هر پادکستی که در این حوزه آشنا شدیم آن را به شما هم معرفی می کنیم.

 

معرفی پادکست حقوق و ورزش

حقوق و ورزش از جمله موضوعاتی است که در جامعه حقوقی ایران کمتر به صورت تخصصی به آن پرداخته شده است و منابع فارسی محدودی درباره آن وجود دارد. در چنین فضایی، پادکست «حقوق و ورزش» برای مخاطب از مسائلی می گوید که در نتیجه تلاقی بین حقوق و ورزش ایجاد شده اند. موضوع هایی مثل قراردادهایی که در دنیای ورزش منعقد می شوند (مثل قراردادهای بازیکنان فوتبال)، دوپینگ و قوانین و پرونده های مرتبط با آن، شیوه حل و فصل اختلافات در ورزش (مثل بررسی آرای دیوان داوری ورزش یا اتاق حل اختلاف فیفا)، نحوه اداره ورزش و نهاد های مرتبط با آن مثل فدراسیون ها، ورزش و مالکیت معنوی و سایر موضوعات مرتبط.

چنان که در متن پادکست هم آمده است، پادکست حقوق و ورزش مخاطب خود را تمام کسانی می داند که می خواهند از ورزش بیش تر بدانند، بنابراین در این پادکست مباحث پایه ای حقوق ورزش طرح می شود یعنی مباحثی که نیازی به دانش و اطلاعات قبلی نداشته باشد و شنوندۀ غیر متخصص هم بتواند با گوش کردن به آن با بحث ارتباط برقرار کند.

تا تاریخ انتشار این نوشتار، چهار قسمت از پادکست حقوق و ورزش منتشر شده است. قسمت صفر آن به معرفی پادکست و اهداف آن می پردازد و در قسمت یکم ضمن شرح پرونده معروف به سوپرجام (این پرونده بین باشگاه استقلال از یک طرف و سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس از طرف دیگر جریان داشت و دیوان داوری ورزش (CAS) رأی نهایی در مورد آن را صادر کرد) به بیان نکاتی در مورد رأی دیوان داوریِ ورزش در این پرونده می پردازد. در قسمت دوم پادکست، شیوۀ روایت از تک گویی به مصاحبه تغییر پیدا می کند و در آن گوینده با یکی از متخصصان حقوق ورزش گفت و گو می کند. در این گفت و گو به ارتباط حقوق بین الملل و حقوق بشر با حقوق ورزش، تفاوت نگاه به ورزش در آمریکا، دنبال کردن تحصیلات دانشگاهی در حوزه حقوق ورزش و موضوعاتی از این دست پرداخته می شود. قسمت سوم پادکست هم دربردارنده راهنمایی است نسبتاً جامع و مفصل برای کسانی که علاقمند هستند در مورد واسطه گری رسمی (Agent) در فوتبال بیشتر بدانند و یا در آزمون واسطه های رسمی فوتبال که توسط فیفا برگزار می شود، شرکت کنند.

در مجموع هرچند هنوز قسمت های متعددی از پادکست حقوق و ورزش منتشر نشده است اما به نظر می رسد این پادکست می تواند منبع مفیدی برای علاقمندان به ورزش و مسائل حقوقی مرتبط با آن، کسانی که به حوزه های میان رشته ای در رشته حقوق علاقه دارند و همین طور برای کسانی که علاقمند به ادامه تحصیل در حوزه حقوق و ورزش هستند، باشد.

 

راه های دسترسی به پادکست حقوق و ورزش

پادکست حقوق و ورزش در اپلیکیشن پادگیر کست باکس در دسترس است. با جست وجوی عبارت حقوق و ورزش در این اپلیکیشن به راحتی می توانید به این پادکست دسترسی پیدا کنید و آن را بشنوید (در بخش معرفی پادکست حقوقی دفیله در دیداد می توانید ویدیوی آموزش نحوه جست وجو و دنبال کردن یک پادکست در اپلیکیشن کست باکس را مشاهده کنید.) علاوه بر این، با جست وجوی عبارت Spoleg یا به فارسی «حقوق و ورزش اسپولگ» در تلگرام می توانید پادکست حقوق و ورزش را از طریق کانال اسپولگ در تلگرام هم بشنوید. تمامی قسمت های این پادکست در سایت اسپولگ هم در دسترس است.

 

 

اشتراک گذاری:
معرفی پادکست حقوقی دیدگاه نومعرفی پادکست حقوقی صفر تا صد اپلای رشته حقوقمعرفی پادکست حقوقی آکادمی حقوق (لا آکادمیا)
verification