وکلا بخوانند: چرا باید به وکیل بان بپیوندید؟

 

 

محمد شاعلی

رتبه ۲ کانون وکلای دادگستری مرکزی (سال ۱۳۹۴) و مدیر وکیل بان

 

مقدمه

وکیل بان، اولین سایت اینترنتی است که با هدف تخصصی کردن حرفه وکالت و وجود داشتن پایگاهی برای دسترسی سریع و مطمئن به متخصصین این حوزه از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی راه اندازی شده است.

شاید برای بسیار از وکلا مهم باشد که چرا باید به وکیل بان اعتماد کنند و به آن بپیوندند و اصلاً وکیل بان چه مزایایی برای ایشان دارد. در این یادداشت سعی خواهد شد مزایای عضویت در وکیل بان برای وکلا شرح داده شود.

 

۱. رشد جستجوی اینترنتی برای یافتن وکیل

در سال های اخیر، فراگیر شدن شبکه جهانی اینترنت و گسترش استفاده از موتورهای جستجوی اینترنتی (به خصوص موتور جستجوی گوگل)، باعث شده تا مردم در امور مختلف، پیش از هر اقدامی به این موتورهای جستجو مراجعه نمایند تا در مورد موضوع مورد نظر خود اطلاعات حداقلی را به دست بیاورند. چه بسا یک جستجوی ساده منتهی به شکل گیری یک معامله، عقد یک قرارداد یا آغاز یک همکاری شده است.

این مسئله زمانی مهم تر می شود که بدانید میزان مراجعه به اینترنت و تبلیغات مبتنی بر اینترنت و به خصوص استفاده از موتور جستجوی گوگل نسبت به سایر رسانه های تصویری، صوتی و نوشتاری رو به افزایش و حتی در بعضی حوزه ها از آنها پیشی گرفته است.

جستجو برای پیدا کردن وکیل در موضوعات مختلف حقوقی نیز از این قاعده مستثنی نیست. مطابق با اطلاعات گوگل ترند، جستجوی واژۀ وکیل در پنج سال گذشته، علی رغم نوساناتی که در آمار این پایگاه معتبر وجود دارد، همواره با یک رشد صعودی همراه بوده است. این امر دلالت بر این واقعیت دارد که جستجوی اینترنتی برای پیدا کردن وکیل رو به افزایش است و بدون تردید شانسی برای وکلایی که اطلاعات آنان بر روی اینترنت موجود نیست، برای اینکه از طریق اینترنت شناسائی شوند و از آنان برای همکاری دعوت به عمل بیاید، وجود ندارد.

وکیل بان شانس استفاده از چنین فرصتی را به سادگی و در چند مرحلۀ ساده برای شما به ارمغان آورده است. صفحۀ شما در وکیل بان می تواند در حکم کارت ویزیت آن لاین شما باشد که در معرض دید وکیل جویان قرار می گیرد.

 

۲. عدم دردسرها و پیچیدگی های مدیریت یک سایت اینترنتی

شاید یکی از دلایل عمدۀ عدم استفادۀ وکلا از فضای اینترنت، دردسرها و پیچیدگی های مدیریت یک سایت و یا حتی وبلاگ است.

گرچه بعضی از وکلا در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام فعالیت دارند اما اولاً تمام افرادی که به دنبال وکیل می گردند به این شبکه ها دسترسی ندارند و دوماً این صفحات در نتایج جستجوها نمایش داده نمی شوند. از سوی دیگر، دردسرهای مدیریت و به روزرسانی سایت یا وبلاگ باعث شده است تا وکلا از فضای اینترنت دور بمانند و نتوانند به خوبی از پتانسیل های موجود در آن استفاده نمایند.

وکیل بان صفحه ای را در اختیار شما قرار می دهد که تخصص اصلی و اطلاعات اولیه تماس شما در آن نمایش داده می شود. این صفحه به مرور زمان از امکانات و ویژگی های بیشتری برخوردار خواهد شد و حتی پیشنهادهای شما نیز در اضافه شدن امکانات آن تأثیرگذار است. این صفحه به صورت مادام العمر و همیشگی برای شما خواهد بود (البته امکان غیر فعال کردن پروفایل وجود دارد) و ادارۀ آن بر عهدۀ وکیل بان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید ورود اطلاعات اولیه در هنگام ثبت نام است.

 

۳. مهم بودن تخصص برای وکیل جویان

به طور حتم شما هم با این جملۀ معروف آشنایی دارید: مشاوره و قبول کلیه دعاوی اعم از خانواده، تجاری، ملک، قرارداد، کار، بیمه و سایر دعاوی در تمام مراجع و محاکم قضایی.

این جمله بیش از اینکه جنبۀ تبلیغی داشته باشد، جنبۀ تخریبی دارد. چطور در عصری که تمام رشته ها به سمت تخصصی شدن و بعضاً فوق تخصصی شدن در حرکت هستند، یک وکیل می تواند در تمامی زمینه ها تخصص داشته باشد.

بررسی نتایج موتور جستجوی گوگل حاکی از این است که وقتی شخصی به دنبال وکیل می گردد، واژۀ وکیل را به تنهایی جستجوی نمی کند بلکه تخصص نیز برای وی حائز اهمیت است. از این رو، واژه هایی چون وکیل خانواده، وکیل ملک، وکیل قرارداد و ... از جمله واژه هایی هستند که از سوی وکیل جویان مورد جستجو قرار می گیرند. از سوی دیگر، طبق تحقیقات اولیه تیم وکیل بان، وکیل جویان به افرادی که تمامی دعاوی را قبول می کنند اعتماد کمتری دارند و برعکس، یعنی هر چقدر وکیلی در موضوعی تخصص داشته باشد و برای تخصص خود شهرت به دست آورده باشد، اعتماد بیشتری را جلب می کند.

 

۴. بهره مندی از تخصص

بدون شک، هر وکیلی در یک یا چند حوزۀ محدود از سایر حوزه ها دانش و تجربۀ بیشتری دارد و مایل است تا در این حوزه ها فعالیت نماید. هر چقدر میزان تخصص وکیل در موضوعی بیشتر باشد، امکان موفقیت در آن پرونده بیشتر است و هر چقدر میزان موفقیت بیشتر باشد، تعداد مراجعات در آن حوزه نیز افزایش خواهد یافت. طبیعی است که وکلا مایل هستند تا در حوزه هایی که در آن تحصیل، مطالعه و تحقیق کرده اند فعالیت نمایند زیرا میزان اطلاعات آنها در این زمینه ها بیشتر و امکان موفقیتشان نیز افزایش پیدا می کند و افزایش موفقیت در شهرت تأثیر مستقیم دارد.

این موضوع برای خود وکلا نیز جالب نیست و شاید به نوعی آزار دهنده باشد؛ قطعاً وکیلی که دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی است تمایل بیشتری به قبول پرونده در زمینۀ مرتبط با رشتۀ تحصیلی خود دارد.

 

۵. تضمین امنیت و اطلاعات وکلا

پاره ای از اطلاعات شما از جمله تصاویر مدارکی که برای وکیل بان ارسال می کنید، تنها جهت حصول اطمینان و به منظور جلوگیری از سوءاستفاده غیر وکلا از وکیل بان است. پس از احراز هویت وکلا و اطمینان از صحت اطلاعات مدارک ارسال شده با اطلاعات ثبت شده، تصاویر اطلاعات ارسال شده از روی سرورهای وکیل بان حذف می شود. در حقیقت، اطلاعات خواسته شده تنها به منظور احراز هویت وکلای محترم و جلوگیری از سوءاستفادۀ افراد غیر وکیل از وکیل بان است. از سوی دیگر، بعضی از اطلاعات شما از جمله شماره تلفن همراه، مرجع صدور پروانه و شماره پروانه، نمایش داده نمی شود تا بدین وسیله از هرگونه مزاحمت یا سوء استفاده جلوگیری به عمل بیاید.

 

۶. فراهم سازی بستر تبادل اطلاعات وکلا با یکدیگر و همچنین وکیل جویان با وکلا

پس از عضویت در وکیل بان، می توانید موضوعاتی که به تخصص شما مربوط می شود یا موضوعات مرتبط با سایر تخصص ها را با وکلای دیگر مطرح و از آنان مشورت بگیرید و یا حتی از آنان برای همکاری دعوت به عمل بیاورید. وکیل جویان نیز می توانند موضوعات مورد نظر خود را با وکلای متخصص مطرح نمایند تا در صورت نیاز و توافق، پرونده خود را به وکیل بسپارند.

نکته ای که حائز اهمیت است اینکه تمامی پیام هایی که از سوی وکلا یا وکیل جویان برای شما ارسال می شود، در قسمت پیام ها نمایش داده می شود و این شما هستید که در صورت تمایل، جذاب بودن پرونده و آزاد بودن وقت می توانید به پیام ارسال شده پاسخ بدهید.

 

۷. مساعدت به جامعه با نگرشی آرمانی و اخلاقی

وکیل بان سعی دارد به سمتی حرکت کند تا ضمن عنایت به تخصصی کردن وکالت، برای وکیل جویان نیز این امکان فراهم شود تا با آگاهی و قدرت انتخاب، بهترین وکیل را برای موضوع خود انتخاب نمایند. چنین فرآیندی ضمن احترام به حقوق وکیل جویان، از طریق توزیع و تسهیم کار بین وکلا در یک جامعه آماری کوچک منتهی به توازن و عدالت خواهد شد.

 

۸. رایگان بودن استفاده از وکیل بان

استفاده از امکانات پایه وکیل بان، کاملاً رایگان است اما در آینده امکاناتی به سایت اضافه خواهند شد که تنها مخصوص اعضای ویژۀ است و در قبال استفادۀ سالانۀ از این امکانات، مبلغی از وکلایی که خواستار بهره مندی از این امکانات هستند، اخذ خواهد گردید. اخذ این مبلغ نیز متناسب با هزینه هایی خواهد بود که برای فعال سازی این امکانات لازم است.

 

- اگر از مزایای وکیل بان خوشتان آمده و مایل هستید که در وکیل بان عضو شوید، اینجـــــا کلیک کنید.

- اگر مزایای وکیل بان برای شما قانع کننده نبود، و یا پرسش و ابهامی در خصوص فعالیت های وکیل بان دارید، لطفاً پرسش یا پیشنهاد خود را با روابط عمومی وکیل بان در میان بگذارید تا همکاران ما به پرسش های شما پاسخ و از پیشنهادهای شما بهره مند شوند.

 

اشتراک گذاری:
verification
زمان ثبت
جمعه 22 اردیبهشت 1396 05:21
با سلام و احترام
طبق قرارداد بین من و شرکت ساختمانی مقرر شده بود واحد تجاری را در زمان معین شده طبق قرار داد تحویل نماید در غیر این صورت می بایست طبق قرار داد به ازائ هر ماه تا خیر یک درصد از مبلغ پرداختی تا کنون را آن شرکت به عنوان خسارت پرداخت نماید.
آیا می توان از اقساط باقی مانده را پرداخت نکرد تا زمانی که واحد را تحویل نمیاد و خسارت را از اقساط کم کرد؟
آیا می توان مبلغ خسارت رااز پول زمان تحویل واحد کسر کرد؟
چگونه می توان خسارت را دریافت کرد؟ چه اقدامی باید انجام گردد؟
لازم به توضیح است طبق قرار داد در صورت عدم پرداخت اقساط واحد، شرکت ساختمانی می تواند یک طرفه قرار داد را فسق نماید. و فقط پول که طی چند سال پرداخت کرده ام پرداخت نماید.
شایان ذکر است از طرف شرکت ساختمانی نامه ایی جهت تحویل واحد به من ارسال گردید. واحد اما در زمان تحویل با حضور کارشناس تامین دلیل ( کارشناس دادگستری) به دلیل ناقص بودن واحد قابل بهربرداری نبود که از طریق اظهار نامه به اطلاع آن شرکت رسید. در نتیجه من از گرفتن واحد تا زمان تکمیل واحد مطابق قرار داد امتناع نمودم.
با توجه به سررسید اقساط مغازه و عدم توانایی پرداخت به دلیل عدم تحویل مغازه ، که روی درآمد حاصل از تحویل مغازه حساب کرده بودم
آیا در صورت عدم پرداخت اقساط آن شرکت می تواند یک طرفه قرارداد را فسق نماید؟
در حال حاظر چه اقدامی انجام دهم ؟
با تشکر
شعبانعلی غلامی