مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با همکاری دستگاه های اجرایی، همایش ملی «آسیب شناسی سیاستگذاری اقامت و تابعیت در ایران» را برگزار می نماید. علاقمندان می توانند در چارچوب محورهای تعیین شده، چکیده مقالات خود را برای دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

هدف از برگزاری این همایش، ایجاد فضای گفت و گو و تبادل نظر میان صاحب نظران و محققین دانشگاهی و دستگاه های اجرایی و نهادهای مدنی در حوزه اقامت و تابعیت، نقد و ارزیابی سیاست های اقامت و تابعیت در جمهوری اسلامی ایران، شناسایی اصول، مبانی و رویکرد حاکم بر ساماندهی اتباع خارجی بر اساس مولفه های اسلامی – ایرانی، کمک به پیگیری منافع ملی از طریق تقویت روند جذب و تسهیل امور اتباع خارجی به جای فرایند دفع و تحدید آنها و تدوین اصول سیاستگذاری جمهوری اسلامی ایران در حوزه اتباع خارجی است.

 

  محورها:

محورهای اصلی همایش به شرح ذیل است:

  • نقد و ارزیابی قوانین و مقررات با محوریت مسائل و مشکلات پیش روی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، فرزندان اتباع خارجی متولد در ایران، افراد دارای تابعیت مضاعف و افراد بی تابعیت در ایران؛
  • حقوق شهروندی و مسائل و مشکلات اتباع خارجی در ایران؛
  • بایسته های سیاستگذاری و مدیریت جامع اتباع خارجی در ایران با محوریت امکان سنجی تاسیس سازمان ملی مهاجرت، ساماندهی اقامت اتباع خارجی در ایران و ساماندهی اشتغال اتباع خارجی.

 

  تقویم همایش:

مهلت ارسال چکیده: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶

مهلت ارسال اصل مقاله (در صورت تأیید چکیده): ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

زمان برگزاری: ۲۴ مهر ۱۳۹۶

 

  توجه!

علاقمندان می توانند چکیده مقالات را به پست الکترونیکی hamayesh@majles.ir ارسال نمایند.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر از جمله اطلاع از شیوه نامه نگارش مقاله ها، به آدرس اینترنتی rc.majlis.ir/hamayesh مراجعه کرده یا با شماره ۸۳۳۵۷۳۰۰ (۰۲۱) تماس حاصل نمایند.

 

اشتراک گذاری:
فراخوان مقاله برای «دو فصل نامه حقوق و هنر» _ ۱۴۰۲فراخوان مقاله به فارسی و انگلیسی برای همایش «اشغال فلسطین از دیدگاه حقوق بین الملل» _ اسفند ۱۴۰۲فراخوان سمپوزیوم تالار گفتگوی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با موضوع: «ساختارهای بدل از سازمان های بین المللی و حکمرانی جهانی» _ آذر ۱۴۰۲
verification