«غیرممکن ترین شغل جهان»، رهبری سازمانی است که امید به «محفوظ داشتن نسل های آینده از بلای جنگ» را در دل بشریت زنده نگاه داشته است. میراث جامعه ملل برای خلف خود، «مجموعه خدمات اداری - عمومی بین المللی» بود تا ملل متحد با تکیه بر نیروی انسانی آن و بر پایه قواعد جامعه بین المللی، عدالت و نهادها، آرمان های خود را برای «جهانی بهتر» به پیش برد.

در تحقق این آرمان ها و اهداف منشور، دبیرخانه ملل متحد به عنوان یکی از ارکان اصلی سازمان تاسیس و اداره آن بر عهده دبیرکل ملل متحد گذاشته شد. ماهیت اداره رکنی عریض و طویل، همچون دبیرخانه ملل متحد که مشتمل بر بخش ها، دفاتر، نمایندگی ها، کمیسیون ها و ارکان فرعی است، در کنار جایگاه حقوقی و سیاسی دبیرکل در معادلات جهانی، دبیرکل ملل متحد را به کنش گری قابل تامل در حقوق و روابط بین الملل تبدیل کرده است. سیر تحول وی، دفتر دبیرکل و رکن دبیرخانه، خود آینه تمام نمای تغییرات جهان ماست.

علاوه بر اداره امور روزمره و اداری سازمان ملل متحد و انسجام میان ارکان اصلی و فرعی، نهادهای بین المللی دیگر و تنظیم رابطه با دولت های عضو، موضوعات گسترده فعالیت های این سازمان در حیطه امور انسان دوستانه، عملیات حفظ صلح، خلع سلاح، بحران های بشردوستانه،  مخاصمات مسلحانه، تعیین نمایندگان ویژه، و غیره با محوریت دبیرکل و دبیرخانه صورت می پذیرد.

با عنایت به این روندها و جایگاه حقوقی، اخلاقی و جهانی دبیرکل، و تصریحات منشور ملل متحد در مواد ۷، ۳۳، ۹۷ تا ۱۰۱، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در راستای انجام وظایف مندرج در اساسنامه خود و به دنبال برگزاری موفق سلسله همایش های سالیانه درباره نقش ارکان اصلی در تحقق اهداف منشور، همایش سال ۱۳۹۶ خود را با عنوان «نقش دبیرخانه و دبیرکل در تحقق اهداف منشور سازمان ملل متحد» برگزار می کند.

 

  محورهای همایش:

- تحلیل فعالیت های بخش ها و دفاتر و فعالیت های دبیرخانه در تحقق اهداف منشور (دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه،دفتر خلع سلاح،اداره اطلاعات همگانی و...)؛

- تفسیر موسع ماده ۹۹ منشور با توجه به نظرات جامعه علمی، دولت های عضو و ارکان سازمان ملل متحد  بویژه شورای امنیت؛

- مقایسه نقش دبیران کل سازمان ملل متحد از بدو تأسیس در مواجهه با بحران های بین المللی در شرایط قبل و بعد از پایان جنگ سرد؛

- روانشناسی سیاسی دبیران کل سازمان ملل متحد و تاثیر آن در اداره سازمان ملل متحد؛

- دبیران کل سازمان ملل متحد و برنامه های اصلاحات: دبیرخانه و ارکان اصلی؛

- نقش دبیرکل ملل متحد در حفظ صلح و امنیت بین المللی: دیدگاه نظری، گزارشات ادواری، موردی و همچنین اقدامات عملی؛

- دبیرکل ملل متحد، دبیرخانه سازمان و رابطه با دیگر سازمان های بین المللی؛

- تحلیل نقش دبیران کل سازمان ملل متحد در انجام و تحول عملیات حفظ صلح؛

- تحلیل اقدامات دبیرکل در اجرای فصول ششم و هفتم منشور ملل متحد: مطالعه موردی؛

- دبیران کل سازمان ملل متحد و موضع گیری نسبت به موضوعات ایران و ملل متحد؛

- نقش اقدامات دبیرکل در ترویج هنجارهای بین المللی؛

- بررسی چگونگی انتخاب دبیرکل؛

- جایگاه ونقش دبیرکل در اداره سرزمین های بدون حاکمیت(همانند اداره کوزوو و تیمور شرقی در دوران  بحران).

 

برگزارکنندگان همایش از شما دانش پژوه گرامی، دعوت به عمل می آورند تا با ارائه مقاله در یکی از محورها و با توجه، و نه محدود به نمونه های پدیدارها، مفاهیم و طرز رفتارهای اشاره شده، بر غنای این همایش بیافزایید. مقالات ارسالی می باید از کیفیت علمی – پژوهشی برخوردار باشند. (همایش با ثبت در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از مجوز علمی برخوردار خواهد بود.)

با عنایت به آغاز انتشار فصلنامه انگلیسی زبان انجمن با عنوان "Iranian  Review of  UN  studies" با درجه علمی پژوهشی، با مجوز وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری، مقالات ارزشمند ارائه شده که انعکاسی از نگاه ایرانی و یا مرتبط به موضوعات ایران باشند، پس از داوری مجدد متن انگلیسی، امکان چاپ در نشریه را خواهند داشت. 

 

  تقویم همایش:

- مهلت ارسال خلاصۀ مقاله: تا ۱۵ مهرماه ۱۳۹۶

- اعلام نتیجه بررسی خلاصه ها: ۳۰ مهرماه  ۱۳۹۶

- ارسال اصل مقاله هایی که خلاصۀ آنها پذیرفته شده است: ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۶

- تاریخ برگزاری همایش: آذرماه ۱۳۹۶

 

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد بر اساس رویه خود، مقالات پذیرفته شده چه آنها که فرصت ارائه در همایش را بیابند و چه آنها که چنین فرصتی نیابند را در یک مجموعه مقالات چاپ خواهد کرد.

 

  اصول نگارش مقاله برای همایش سالیانه انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد:

 از استادان و پژوهشگران گرامی خواهشمند است مقاله های ارسالی خود را مطابق با شرایط ذیل تهیه و ارسال نمایند:

- مقاله ارسال شده باید حاوی مطالب جدید در حوزۀ محورهای ارائه شده در همایش باشد و پیش از این به صورت جزئی یا کلی در جای دیگری ارائه و یا منتشر نشده باشد.

- مسئولیت محتوای علمی مقاله و حفظ حقوق مولفان، مترجمان و ... به عهدۀ نویسنده یا نویسندگان است.

-  فونت مورد استفاده برای خلاصه و اصل مقالات باید B Zar با اندازۀ ۱۴ باشد. خلاصۀ مقاله باید حداکثر در ۲۰۰ کلمه همراه با واژگان کلیدی ارایه گردد و حجم اصل مقاله باید بین ۱۵ تا ۲۰ صفحه باشد.

- هیئت علمی همایش حق ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می دانند.

- شیوۀ ارجاع دهی در مقاله ها به شکل زیرنویس و به ترتیب زیر است:

کتاب: نام و نام خانوادگی، عنوان کتاب، نوبت چاپ، مکان: انتشارات، سال چاپ، صفحه یا صفحات.

مقاله: نام و نام خانوادگی، عنوان مقاله، نام نشریه، مشخصات نشریه (شماره، سال چاپ و ...)، صفحه یا صفحات.

 

لطفاً چکیده مقاله و در صورت پذیرفته شدن، اصل مقاله را مطابق با مهلت های اعلام شده به آدرس پست الکترونیک sec@iauns.org ارسال نمایید و از طریق شماره تلفن ۸۱۰۳۲۲۰۱ – ۰۲۱ و یا موبایل ۰۹۱۲۸۱۲۸۴۷۸ از دریافت مقاله خود اطمینان حاصل نمایید.

 

اشتراک گذاری:
فراخوان مقاله برای «دو فصل نامه حقوق و هنر» _ ۱۴۰۲فراخوان مقاله به فارسی و انگلیسی برای همایش «اشغال فلسطین از دیدگاه حقوق بین الملل» _ اسفند ۱۴۰۲فراخوان سمپوزیوم تالار گفتگوی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با موضوع: «ساختارهای بدل از سازمان های بین المللی و حکمرانی جهانی» _ آذر ۱۴۰۲
verification