بیش از ربع قرن از پایان جنگ تحمیلی می گذرد، جنگی که یکی از تبعات آن شهادت و مصدومیت تعداد قابل توجهی از افراد نظامی و غیرنظامی ایران در اثر استفاده عراق از تسلیحات شیمیایی بوده است. قدری عجیب است اما کاملاً واقعیت دارد ملتی که قربانی تجاوز رژیم بعث تحت حمایت استکبار جهانی شده است، در مقام دفاع و دفع تجاوز، قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی شده است. استفاده عراق از سلاح های شیمیایی علیه ایران که البته با حمایت شماری از دولت ها و شرکت ها و اتباع خارجی صورت گرفته است و در حقوق بین الملل و قوانین داخلی بسیاری از کشورها جنایتی جنگی قلمداد می شود با واکنش های حقوقی و سیاسی مؤثر و مناسبی مواجه نشده است و قربانیان کاربرد این سلاح ها در زمره مظلوم ترین قربانیان تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران و نقض فاحش قواعد بنیادین حقوق بشردوستانه بین المللی به شمار می روند. این در حالی است که در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی ظرفیت هایی برای احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ عراق با ایران وجود داشته و دارد.

 

همایش بین المللی «احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ عراق با ایران در مراجع ملی و بین المللی»، با بررسی ظرفیت های موجود در سطوح مختلف(ملی، منطقه ای و جهانی) نشان خواهد داد که حکم مراجع قضایی هلند در محکومیت آقای فان آنرات به اتهام ارسال تسلیحات شیمیایی به عراق در طول جنگ با ایران، حداقل واجد این پیام انسانی است که صرفاً نباید شهادت مصدومان شیمیایی را به نظاره نشست و یا بر زندگی رنج بار آنها گریه ساز کرد. این همایش نشان خواهد داد که به رغم ضعف ها و نقص هایی که در نظام بین المللی وجود دارد نباید عطای حداقل های قضایی و سیاسی موجود را به لقایش بخشید، و ظرفیت هایی وجود دارند که تاکنون از آنها استفاده نشده است. علاوه بر این با وجود گذشت زمانی بالنسبه طولانی و نیز سرنگونی رژیم بعث عراق، چنین جنایات و خساراتی نه مشمول مرور زمان می گردند، و نه دولت فعلی عراق نسبت به آن فاقد مسؤولیت قلمداد می شود.

 

 

زمان:

 

یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ از ساعت ۱۴:۰۰

دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ از ساعت ۰۸:۰۰

 

 

مکان:

 

دهکدۀ المپیک، دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تالار شهید بهشتی

 

 

* حضور تمامی علاقمندان در این همایش بلامانع است

اشتراک گذاری:
نشست علمی «شیوه های جایگزین حل و فصل اختلافات در دعاوی مالکیت فکری» _ خرداد ۱۴۰۳همایش «سازمان ملل متحد در تکاپوی مقابله با تغییرات اقلیمی» _ اردیبهشت ۱۴۰۳نشست علمی «معرفی و نقد کتاب اسلام و مبانی حقوق بشر» _ اردیبهشت ۱۴۰۳
verification