کلینیک حقوقی دانشگاه مفید با همکاری معاونت تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، «مدرسه تابستانی حقوق شهروندی با تاکید بر گروه های خاص» شامل حقوق بیماران، حقوق سالمندان، حقوق روستائیان و حقوق مهاجران را برگزار می نماید.

 

  هدف دوره:

هدف از برگزاری این دوره را می توان در چند بند کلی تقسیم بندی نمود :

۱. بررسی، نقد و مطالعه منشور [حقوق شهروندی] یکی از اهدافی است که این مدرسه تابستانی در پی تحقق آن است. برای تحقق این هدف، منشور حقوق شهروندی را می توان حداقل از سه منظر داخلی، بین المللی و اسلامی مورد بررسی قرار داد. رابطه قواعد موجود با قواعد منشور، همچون هم پوشانی مواد منشور با قواعد موجود، تعارض میان آنها و موضع حقوقی آن در نظام حقوقی ایران، از جمله مورادی است که در هر سه حوزه بررسی خواهد شد.

۲. توسعه ادبیات دقیق و عمیق دانشگاهی در حوزه های نو ظهور در منشور حقوق شهروندی چون حقوق روستاییان، حقوق سالمندان، حقوق مهاجران و حقوق بیماران، از دیگر اهداف این مدرسه تابستانی است.

۳. یکی از مهم ترین اهداف این مدرسه تابستانی، آموزش و انتقال این مفاهیم به دانشجویان حقوق است که نه تنها به عنوان دانشجو بلکه به عنوان شهروند در این جامعه حضور دارند و فهم صحیح آنها از این حقوق می تواند در پاسخگویی دولت نقشی موثر داشته باشد.

 

  برنامه اجرایی:

۱. زمان برگزاری: هفته سوم شهریورماه ۱۳۹۶ به مدت شش روز (۱ روز کلاس عمومی، ۴ روز کارگاه تخصصی، ۱ روز شبیه سازی)

۲. مکان برگزاری: قم، دانشگاه مفید

 

  برنامه آموزشی:

برنامه های آموزشی در این مدرسه تابستانی به دو دسته مفاهیم عمومی و کارگاه های تخصصی تقسیم می شود

۱. کلاس عمومی (جنرال)

در این کلاس، همه دانشجویانی که برای شرکت در مدرسه تابستانی ثبت نام کرده اند، حضور می یابند. این کلاس به طرح موضوعات کلی و اساسی که به نوعی پیش نیاز کارگاه های تخصصی هستند می پردازد. برای مثال مفاهیم حق و شهروندی، حقوق  بنیادین، همچنین تحلیل حقوقی منشور شهروندی (مسائلی چون هدف، ضمانت اجرا، تفسیر و ...) در این کلاس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مدت این کلاس یک روز خواهد بود.

 

۲. کارگاه های تخصصی

دانشجویان در این کارگاه که در زمان ثبت نام آنها را انتخاب کرده اند، می توانند به صورت خاص آنچه مورد علاقه آنها است را دنبال کنند. در این کلاس های تخصصی، تقسیم بندی پیش گفته (داخلی، بین المللی و اسلامی) اجرا خواهد شد. همچنین این کارگاه به صورت تعاملی و «مطالعه موردی» داخلی و بین المللی برگزار خواهد شد. دانشجویان، پیش از حضور در هر کارگاه، به خوبی از برنامه آن کارگاه و منابعی که باید برای آمادگی مطالعه کنند، مطلع خواهند شد. کارگاه های تخصصی در قالب چهار کارگاه «حقوق روستاییان»، «حقوق سالمندان»، «حقوق بیماران» و «حقوق مهاجران» برگزار خواهد شد.

 

۳. شبیه سازی

گر چه در قسمت های پیشین تکیه بیشتر بر مباحث تئوری است اما این بخش آنچه دانشجویان در این چند روز آموخته اند را به به صورت عملی می سنجد. در این بخش، مرجع ملی حقوق شهروندی، شبیه سازی خواهد شد. دانشجویان با توجه به پرونده ای که در روز سوم به آنها داده شده، در روز ششم در این شبیه سازی شرکت خواهند کرد.

 

  شرایط ثبت نام:

دانشجویان در خواست کننده باید دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد حقوق و یا رشته های مرتبط چون علوم سیاسی و علوم اجتماعی باشند. در مورد دانشجویان دکتری کمیته برگزار کننده می تواند مجوز شرکت صادر نماید.

 

  هزینه ثبت نام:

هزینه ثبت نام شامل شهریه دوره، خوابگاه، صبحانه، ناهار و میان وعده و اقلام آموزشی ۲۰۰ هزار تومان (دویست هزار تومان) است که به شماره حساب ( ۱۵۰۴۳۴۹۹۳۰ ) بانک تجارت به نام دانشگاه مفید واریز خواهد شد.

 

  بورس:

به پنج نفر از متقاضیان، بر اساس رزومه علمی و انگیزه نامه، بورس اعطا خواهد شد. این ۵ نفر توسط کمیته برگزار کننده از میان متقاضیان انتخاب خواهند شد و از پرداخت هزینه دوره معاف می شوند.

 

  مهلت ثبت نام:

پایان مرداد ماه

 

 

  توجه!

فرم ثبت نام و اسکن فیش واریز هزینه ثبت نام به آدرس ایمیل info@lri.ir /  legalclinic@mofidu.ac.ir ارسال شود. (برای دریافت فرم ثبت نام اینجـــا کلیک کنید)

متقضیان بورس تحصیلی به همراه فرم ثبت نام، رزومه علمی و انگیزه نامه خود را نیز ارسال فرمایند.

 

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:

۶۶۴۷۵۲۳۳ (۰۲۱) >>> خانم ابراهیمی و خانم بهادرانی

۳۲۹۰۳۵۵۲ (۰۲۵)  /   ۳۲۹۰۳۵۵۳ (۰۲۵) >>> آقای نوری

 

اشتراک گذاری:
نشست علمی «شیوه های جایگزین حل و فصل اختلافات در دعاوی مالکیت فکری» _ خرداد ۱۴۰۳همایش «سازمان ملل متحد در تکاپوی مقابله با تغییرات اقلیمی» _ اردیبهشت ۱۴۰۳نشست علمی «معرفی و نقد کتاب اسلام و مبانی حقوق بشر» _ اردیبهشت ۱۴۰۳
verification