به نقل از کانون مرکز ـ ریاست کانون وکلای دادگستری مرکز تاکید کرد: «هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز معتقد است که برگزاری آزمون  وکالت سال ۹۳ حول محور قانون جدید  آیین دادرسی کیفری فاقد منفعت علمی و عملی می‌باشد، ولی با توجه به نظراکثریت کانون ها و به منظور اجتناب از عدم هماهنگی با کانون های دیگر، این کانون درس آیین دادرسی کیفری را بر مبنای قانون جدید آیین دادرسی کیفری آزمون خواهد گرفت».

 

علی نجفی توانا در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کانون وکلای دادگستری مرکز در پاسخ به این سوال که مبنای طرح سوال  در آزمون وکالت سال ۹۳،  قانون جدید آئین دادرسی کیفری یا قانون قدیم خواهد بود، با بیان این که «هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز بر اساس این استدلال که هدف از برگزاری آزمون، ارزیابی توان علمی متقاضیان دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر در رشته حقوق می باشد و این ارزیابی باید بر اساس دانش و اندوخته آنان به عمل آید»، اظهار داشت: «در دو نوبت یعنی در تاریخ های بیست و هشتم  اردیبهشت ماه و پنجم مرداد ماه  ۹۳ به منظور اجتناب از تکلیف مضاعف دیگری به داوطلبان آزمون وکالت، هیات مدیره تصمیم گرفت که امتحان از مقرراتی به عمل آید که متقاضی بر اساس آن آموزش دیده و آمادگی دارد. به ویژه آنکه قانون جدید آیین دادرسی کیفری از لحاظ زمان اجرا می بایست در آبان ماه ۹۳ اجرایی گردد».

 

وی افزود: «بعد از اتخاذ این تصمیم و اعلام مراتب، اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران، در نشست اوایل خرداد ماه سال جاری خود  با اکثریت آرا تصمیم دیگری دایر بر برگزاری آزمون وکالت حول محور قانون جدید آیین دادرسی کیفری اتخاذ نمودند که این کانون جهت هماهنگی، از اعلام نظر مغایر اجتناب نمود».

 

ریاست کانون وکلای دادگستری مرکز با تصریح به این موضوع که «در فرآیند استحاله دیدگاه های مسئولین محترم قضایی از قریب یکماه قبل اطلاع حاصل شد که ریاست قوه قضاییه با اعلام این که بستر اجرایی قانون جدید آیین دادرسی کیفری فراهم نیست و در صدد تغییر اجرا، احتمالاً برای یکسال بعد می باشند» اضافه کرد: «بر این اساس در گفتمان های رسانه ای بعضی از مسئولین نیز در قوه قضاییه، بحث تغییر تاریخ به صورت عملی با پیشنهاد طرح و ارایه لایحه در شرف انجام می باشد. بنابراین عملاً قانون جدید آیین دادرسی کیفری در تاریخ مقرر قابلیت اجرایی نخواهد داشت، به ویژه آنکه آیین نامه اجرایی این قانون نیز کماکان به تصویب نرسیده است».

 

نجفی توانا با اشاره به  این که هدف از برگزاری آزمون، ارزیابی داده های مورد آموزش متقاضیان می باشد، اظهار داشت: «از طرفی مطالعه و آمادگی در خصوص قانون جدید  آیین دادرسی کیفری ممکن است به علت تغییر برخی از مفاد آن یا عدم اجرا در طول حداقل یکسال گذشته مورد استفاده و استناد مراجع قضایی و حتی کارآموزان و وکلا نباشد».

 

بر این اساس وی با تاکید بر این که «هیات مدیره کانون های وکلای مرکز بر این اعتقاد است که برگزاری آزمون حول محور این قانون فاقد منفعت علمی و عملی می باشد» ادامه داد«مع الوصف با توجه به نظر اکثریت کانون ها و به منظور اجتناب از ناهماهنگی با کانون های استان ها، کانون وکلای دادگستری مرکز، همراه با اکثریت کانون ها، درس آیین دادرسی کیفری را بر مبنای قانون جدید آیین دادرسی کیفری  آزمون خواهد گرفت».

 

 

اشتراک گذاری:
نشست تخصصی «شروط صدور قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری با تأکید بر صلاحیت علی الظاهر» _ آذر ۱۴۰۲همایش ملی «تحلیل ابعاد مختلف رأی دیوان بین المللی دادگستری در قضیۀ بعضی اموال ایران» _ مهر ۱۴۰۲طرح دعوی دولت های کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا علیه دولت ایران در دیوان بین المللی دادگستری به دلیل نقض کنوانسیون مونترال – تیر ۱۴۰۲
verification