نام: ۱۲ مرد خشمگین

شعار فیلم: زندگی در دستانشان است و مرگ در ذهن هایشان​

سال تولید: ۱۹۵۷

کارگردان: سیدنی لومت

بازیگران: هنری فوندا، مارتین بالسام، ای. جی. مارشال و ...

محصول: امریکا

مدت زمان: ۰۱ ساعت و ۳۶ دقیقه

ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها: بسیار زیاد / زیاد / معمولی / کم / بسیار کم

 

معرفی فیلم

دوازده مرد خشمگین، محصول ۱۹۵۷ آمریکا و هشتمین فیلم برتر تاریخ سینما در رده بندی سایت معتبر IMDB است.

(آخرین بازدید از سایت IMDB: ۱۴ فروردین ۱۳۹۶)

 

داستان (خطر لو رفتن داستان)

داستان این فیلم دربارۀ اتهام قتل پدری به دست پسر ۱۸ ساله اش و کلنجار رفتن ۱۲ عضو هیئت منصفه (از طبقات اجتماعی و مشاغل مختلف) با یکدیگر بر سر گناه کار بودن یا نبودن پسرک با توجه به شواهد و مدارک موجود است که تمام این داستان جذاب در یک اتاق جلسه می گذرد.

 

پیام حقوقی فیلم

گرچه در طول فیلم به طور مستقیم به نقش وکیل، قاضی و دادستان پرداخته نمی شود و داستان بر روی رفتار و تصمیم هیئت منصفه تمرکز دارد  اما در سراسر قصه شاهد انتقاد به سیستم قضایی (ایالات متحد امریکا به طور خاص و سایر کشورها به طور عام) و ضعف های موجود در آن هستیم.

فرآیند تصمیم گیری در هیئت منصفه، بی توجهی به جزئیات پرونده از سوی وکلا و سیستم قضایی، استفاده از وکیل تسخیری در پرونده های مهم، تعصب بر روی رأی و پیش داوری بر اساس دانسته های پیشین و ... ازجمله انتقاداتی هستند که در این فیلم مطرح می شوند.

 

ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها

ریز بینی های یکی از اعضای هیئت منصفه و تلاش های وی برای پی بردن به واقعیت، ستودنی است. اهمیت توجه به جزئیات از جمله نکاتی است که هر حقوق خوان و حقوق دانی به خصوص وکلا باید به آن توجه ویژه داشته باشند و فیلم دوازده مرد خشمگین، این اهمیت را به خوبی نشان می دهد.

 

در صورتیکه شما نیز این فیلم را دیده اید، می توانید نظر خود را با دیگران در میان بگذارید.

 

 

اشتراک گذاری:
حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)حقوق و سینما: معرفی فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» (۲۰۲۲)
verification
زمان ثبت
پنجشنبه 17 فروردین 1396 17:26
سلام
سایت خیلی جالبی دارید. جسارت نباشه ولی شخصاً فکر نمی کردم که بچه های حقوق هم اینقدر هنرمند و با ذوق باشند!
این فیلم عالیه. صرف نظر از اینکه حقوقی هستید یا خیر، این فیلم رو حتماً ببینید. شدیداً توصیه می کنم.
با آرزوی موفقیت برای حقوقی های عزیز
دانشجوی هنر
زمان ثبت
یکشنبه 03 اردیبهشت 1396 06:29
دوستان این فیلم رو حتماً ببینید.
فیلم های دیگه ای هم هست که توصیه می کنم ببینید مثل «... و عدالت برای همه» و «وکیل مدافع شیطان». امیدوارم فیلمای بیشتری از سوی دیداد معرفی بشه.
مرسی از شما
یوسفی
باقر یوسفی
پاسخ
سلام بر شما فیلم های بیشتری جهت معرفی مشغول بررسی هستند از جمله فیلم هایی که جنابعالی مورد اشاره قرار دادید. با تشکر از شما
زمان ثبت
یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 10:53
به نظر بنده این فیلم ها باید در دانشکده های حقوق تدریس شوند. متاسفانه دانشکده های حقوق ایران همانند پادگان هایی است که استادان محترم تنها حرف خود را میزنند و اجازه صحبت کردن و حتی نوآوری را به دانشجویان نمیدهند. مطمئن هستم اگر پیشنهاد برگزاری نشست نقد و بررسی این فیلم های ارزشمند را با بعضی از استادان در میان بگذاریم، خواهند گفت دانشکده حقوق سینما نیست. استاد عزیز! دانشکده حقوق پادگان هم نیست
امیرارسلان