نام فیلم: تشریح یک قتل

شعار فیلم: ندارد

سال تولید: ۱۹۵۹

محصول: امریکا

کارگردان: اُتو پرمینجر

بازیگران: جیمز استوارت، لی ریمیک، بِن گازارا و ...

مدت زمان: ۰۲ ساعت و ۴۰ دقیقه

درجه بندی سنی: ندارد

امتیاز در سایت IMDB: ۸.۱ از ۱۰

ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها: بسیار زیاد / زیاد / معمولی / کم / بسیار کم

 

  معرفی فیلم

فیلم «تشریح یک قتل» محصول ۱۹۵۹ امریکا است که با مدت زمانی نزدیک به سه ساعت در زمره طولانی ترین فیلم های تاریخ سینما قرار می گیرد و در عین حال یکی از جذاب ترین فیلم هایی است که با محوریت ز ندگی حرفه ای وکلا ساخته شده است. این فیلم جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف ازجمله گُلدن گلاب برده و کاندیدای هفت ۷ اسکار شامل کاندیدای اسکار بهترین تدوین، کاندیدای اسکار بهترین فیلمبرداری، کاندیدای اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی، کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و کاندیدای اسکار بهترین فیلم در مراسم اسکار ۱۹۶۰ شده بود.

 

  داستان (خطر لو رفتن داستان)

فیلم که بر اساس داستانی از ربرت تراوت ساخته شده، درباره یک نظامی با نام فردریک مانیون (با بازی بن گازارا) است که صاحب یک مشروب فروشی را با ادعای تجاوز به همسرش، به قتل رسانده و هنگامی که فیلم آغاز می شود وی در بازداشت به سر می برد. همسر وی برای دفاع از حقوق شوهرش و اعاده حیثیت از خود، سراغ وکیل با تجربه و شناخته شده شهر با نام پائول بیگلر (با هنرنمایی جیمز استوارت) می رود و نظر وی را برای قبول وکالت شوهر خود جلب می نماید.

 

  پیام حقوقی فیلم

روند فیلم بگونه ای است که نمی توان از شخصیت ها یک تصویر سیاه یا سفید ارائه داد و مشخص نیست که چه کسی واقعاً گناهکار و چه کسی واقعاً بی گناه است. گرچه بیگلر در طول فیلم سعی می کند با گردآوری مدارک و شواهد و با برجسته نمودن عمل هتک حرمت، اقدام موکل خود را موجه جلوه دهد و وی را تبرئه نماید، اما روند دادرسی ازجمله پرسش های دادستان از شهود و نبود مدارک مستند و مستدل مبنی بر تجاوز به لائورا مانیون از سوی صاحب مشروب فروشی، باعث شکل گیری تردیدهایی در وی می شود. اما وکیل نا امید نمی شود و تمام سعی خود را به کار می گیرد تا بی گناهی موکل خود را اثبات نماید. ثابت قدمی و تلاش های وکیل و همکارانش برای آشکار نمودن حقیقت، بسیار ارزشمند است.

 

  ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها

این فیلم به شدت گفت و گو محور است و تماشای آن به خصوص با توجه به مدت زمان طولانی اش، شاید از حوصله بسیاری خارج باشد اما تلاش وکیل برای نجات موکلش و تحقیقاتی که در ارتباط با پرونده به همراه دستیار و منشی خود انجام می دهد و همچنین پرسش هایی که در طول دادرسی از شاهدان می پرسد و درستی اظهارات آنها را به چالش می کشد، نکات و درس های ظریفی هستند که در لحظات گوناگون این فیلم وجود دارند و همین موارد ارزش دیدن این فیلم برای وکلا و دانشجویان حقوق را بسیار برجسته می کند.

 

در صورتیکه شما نیز این فیلم را دیده اید، می توانید نظر خود را با دیگران در میان بگذارید.

 

اشتراک گذاری:
حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)حقوق و سینما: معرفی فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» (۲۰۲۲)
verification
زمان ثبت
جمعه 05 خرداد 1396 15:44
چه جالب من اصلا فکر نمی کردم قدمت فیلم هایی با داستان زندگی وکلا اینقدر قدیمی باشه
اگه میشه نحوه تهیه این فیلما رو که معرفی می کنید هم توضیح بدید آیا می تونیم از شما تهیه کنیم یا خیر؟
محمدرضا دولت آباد
پاسخ
با سلام، در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.