نام فیلم: وکیل مدافع شیطان

شعار فیلم: به شیطان اعتماد نکنید

سال تولید: ۱۹۹۷

محصول: امریکا

کارگردان: تیلور هکفورد

بازیگران: کیانو ریوز، آل پاچینو، چارلیز ترون و ...

مدت زمان: ۰۲ ساعت و ۲۴ دقیقه

درجه بندی سنی: بزرگسالان

امتیاز در سایت IMDB: ۷.۵ از ۱۰

ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها: بسیار زیاد / زیاد / معمولی / کم / بسیار کم

 

  معرفی فیلم

وکیل مدافع شیطان محصول ۱۹۹۷ امریکا و یکی از معروف ترین و موفق ترین فیلم هایی است که تا کنون به زندگی وکلا و حواشی آن پرداخته است.

 

  داستان (خطر لو رفتن داستان)

داستان این فیلم حول محور زندگی شخصی و حرفه ای وکیل جوانی با نام کوین لومَکس (با بازی کیانو ریوز) می چرخد که با استعداد و توانایی های خود در مدت زمان کوتاهی موفق به حصول نتیجه مثبت در پرونده های پیچیده می شود، بدون آنکه در پرونده های خود شکست بخورد. آوازه موفقیت های این وکیل جوان باعث می شود تا یکی از بزرگترین موسسات حقوقی دنیا با مدیریت جان میلتون (با هنرنمایی آل پاچینو)، به این وکیل جوان پیشنهاد همکاری بدهد. کوین که فرد جاه طلبی است و برای رسیدن به چنین جایگاهی سخت تلاش کرده، بی درنگ پیشنهاد این موسسه را می پذیرد و به عنوان یکی از وکلای موسسه آغاز به کار می کند. در ادامۀ داستان اما متوجه می شویم که وکیل جوان در یک وضعیت پیچیده و عجیب و غریب گرفتار شده که بیرون آمدن از آن غیرممکن به نظر می رسد. یکی از شعار های فیلم به خوبی این وضعیت پیچیده را ترسیم می کند: «جدیدترین وکیل قدرتمندترین موسسه حقوقی دنیا، تاکنون هیچ پرونده ای را از دست نداده است، اما در حال از دست دادن روح خود است».

 

  پیام حقوقی فیلم

از فیلمی که عنوان شیطان را یدک می کشد، انتظار حضور و تجسم هرچند کوتاه شیطان نیز می رود؛ فیلم به انتظارات پاسخ می دهد و شما می توانید نقش آفرینی شیطان را نیز مشاهده کنید. گرچه تجسم شیطان ممکن است به فیلم جنبه ای ماورایی و مذهبی ببخشد اما حضور وی در فیلم را می توان به نوعی نمادی از نفس اماره قلمداد کرد [هرچند که این دو با یکدیگر متفاوت هستند] که انسان [و در این فیلم به طور خاص وکلا] را از طریق جاه طلبی و غرور [گناه های مورد علاقه شیطان در فیلم] به سوی سیاهی سوق می دهد.

 

  ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها

با توجه به وظیفه حساسی که وکلا در برقراری عدالت دارند و چالش ها، موانع و به خصوص وسوسه هایی که در این حرفه پیش روی آنان است و نمایش آثار تصمیم های غلط، دیدن فیلم وکیل مدافع شیطان می تواند در حکم تلنگری به وجدان آنها باشد و عاقبت کارهای خطا و اشتباه را پیش روی آنها ترسیم نماید. از سوی دیگر، حضور بازیگران معروفی چون آل پاچینو، کیانو ریوز و چارلیز ترون و حضور شیطان در عنوان فیلم، هر حقوقی و غیر حقوقی ای را وسوسه می کند تا به تماشای این فیلم بنشیند.

 

 

اشتراک گذاری:
حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)حقوق و سینما: معرفی فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» (۲۰۲۲)
verification
زمان ثبت
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:13
این فیلم عالیه
مصطفی نظری