نام سریال: سوتز (SUITS)

ژانر: درام، کمدی

سال تولید: ۲۰۱۱

محصول: آمریکا – شبکه USA

سازنده: آرون کورش

بازیگران: گابریل مچت، ریک هافمن، سارا رافرتی و ...

مدت زمان: هر قسمت حدود ۴۵ دقیقه

درجه بندی سنی: مناسب برای جوانان و بالاتر (۱۲ )

امتیاز در سایت IMDB: ۸/۵ از ۱۰

ارزش دیدن سریال برای حقوقی ها: بسیار زیاد / زیاد / معمولی / کم / بسیار کم​

 

  معرفی سریال

سریال سوتز بدون شک یکی از بهترین سریال هایی است که با تمرکز بر زندگی حرفه ای و شخصی وکلا، ابعاد مختلف زندگی وکلا و فعالیت در یک موسسه حقوقی بزرگ در شهر نیویورک آمریکا را ترسیم می کند. اولین فصل این سریال در سال ۲۰۱۱ پخش شد و با توجه به استقبالی که از آن صورت گرفت، فصل های بعدی آن نیز تولید و روانۀ بازار شدند بطوریکه فصل نهم آن در ابتدای سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. این سریال، در رده بندی بهترین سریال های تلویزیونی که توسط سایت IMDB انجام شده است، رتبه ۲۲۱ را دارد و تاکنون برندۀ یک جایزه و همچنین نامزد دریافت نه جایزه از جشنواره های مختلف تلویزیونی شده است.

 

  داستان (خطر لو رفتن داستان)

خط اصلی داستان سریال سوتز در بزرگ ترین و موفق ترین موسسه حقوقی نیویورک و حول مسائل کاری و شخصی پیرامون اعضای اصلی آن است. نکتۀ جالب در خصوص این موسسه آن است که بنیانگذاران آن دانش آموختگان دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد بودند و قانون نانوشته ای در موسسه وجود دارد که تنها فارغ التحصیلان هاروارد می توانند در آن مشغول به کار شوند.

داستان اصلی سریال از آنجا آغاز می شود که جسیکا پیرسون، مدیر موسسه که یک زن سیاهپوست مقتدر و مدبر است، از بهترین وکیل خود، هاروی اسپکتر که وکیلی حرفه ای، موفق و خودشیفته است، می خواهد تا هرچه سریع تر نسبت به انتخاب یک وکیل جوان و تربیت و پرورش آن اقدام نماید و پروژۀ هاروی اسپکتر بعدی را کلید بزند. هاروی نیز با راه انداختن یک مصاحبه با فارغ التحصیلان هاروارد که از نظر وی بسیار کسل کننده است کار خود را آغاز می کند. در حین مصاحبه به صورت اتفاقی با مایکل راس آشنا می شود که نه وکیل است و نه فارغ التحصیل هاروارد ولی هوش و ذکاوت و استعداد مایک به علاوۀ اطلاعات حقوقی وی باعث می شود تا مایک به عنوان دستیار هاروی مورد پذیرش قرار بگیرد. همین اتفاق و مخفی کاری های پیرامون آن و همکاری میان هاروی و مایک، ریشۀ اصلی حوادث چند فصل اول سریال سوتز را تشکیل می دهند.   

البته هر فصل از سریال دارای یک یا چند داستان اصلی است که معمولاً برای اعضای اصلی موسسه به وقوع می پیوندد و در کنار آن داستان های فرعی مختلفی نیز روایت می شود.

به این نکته نیز باید اشاره کرد که یکی از نقاط قوت سریال، شخصیت پردازی قوی و بازی های روان بازیگران آن است که به خصوص در نقش های اصلی (هاروی اسپکتر، لوئیس لیت، دانا پالسن، جسیکا پیرسون) می درخشند و شخصیت هایی ماندگار از خود بر جای می گذارند. 

 

  ارزش دیدن سریال برای حقوقی ها

سریال سوتز با تمرکز بر زندگی حرفه ای و شخصی وکلا در داستان خود، لحظات سخت، شیرین، تلخ و چالش های کاری و شخصی پیش روی وکلای حرفه ای را به تصویر می کشد. اگرچه داستان سریال بیشتر در خارج از محیط دادگاه ها اتفاق می افتد و اکثر پرونده ها از طریق مذاکره و اعمال فشار حل و فصل می شوند، اما ترسیم فضای حرفه ای و سلسله مراتب موجود در یک موسسه حقوقی بزرگ، آشنایی با محیط خشک و شرایط سخت کار کردن در آن، آشنایی حداقلی با بخش هایی از نظام حقوقی آمریکا و همچنین آشنایی با اصطلاحات حقوقی که به کرات در طول سریال تکرار می شوند و تقویت زبان تخصصی، ارزش دیدن این سریال برای حقوقی ها را در درجۀ بسیار زیاد قرار می دهد.  

 

 

اشتراک گذاری:
حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «۱۹۸۴» (۱۹۴۹)حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)
verification