رشته حقوق همواره یکی از رشته های پر طرفدار و محبوب در دانشگاه های کشورهای مختلف بوده و هست. گستردگی گرایش های مختلف این رشته که در کشور ما نزدیک به ۲۰ گرایش است، تنوع و جذابیت آن را به شدت افزایش داده به طوری که هر ساله اکثریت دانش آموختگان رشته علوم انسانی و حتی تعدادی از دانش آموختگان سایر رشته ها، اولویت اول خود را این رشته دانشگاهی قرار می دهند.

با وجود این میزان از علاقه و شوق و اشتیاق، اطلاع رسانی محدودی در خصوص این رشته وجود دارد، به خصوص اینکه یکی از ویژگی های اصلی رشته حقوق، به روز بودن و حرکتِ همگام با جُنبش های حقوقی جهانی است که به نظر می رسد تاکنون چنین امری در کشور محقق نشده که یکی از علت های آن عدم وجود رسانه هایی است که در این زمینه به شکل تخصصی به فعالیت بپردازند. وب سایت حقوقی دیداد با علم به این خلاء و تلاش برای ترویج و ارتقاء جایگاه علم حقوق، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز نمود.

دیداد، پایگاه حقوقی - خبری مستقلی است که وابسته به هیچ نهاد و سازمانی نبوده و تحت مقررات جمهوری اسلامی ایران به فعالیت می پردازد. دیداد در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۰ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی به ثبت رسید و از ابتدای مهر ماه همان سال به شکل رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

این وب سایت با همکاری مستمر و مقطعی تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش های مختلف حقوق اداره می شود و هزینه های آن از طریق تبلیغات تأمین می گردد که درآمدهای ناشی از تبلیغات صرف ارتقاءِ امکانات وب سایت می شود.

 

هدف اصلی دیداد کسب جایگاه «مرجعیت حقوقی - خبری» از طریق بکارگیری اصول زیر است:

۱. بازتاب اخبار حقوقی روز ایران و جهان بویژه رویدادهای حقوقی برای مطلع ساختن دانشجویان و پژوهشگران تا به نحو مقتضی از این رویدادها بهره مند شوند؛

۲. درج یادداشت حقوقدانان به خصوص در مورد مسائل و چالش های حقوقی روز با اولویت مسائل مرتبط با ایران؛

۳. گردآوری اطلاعات مربوط به نشریه ها، کتاب ها و کتابخانه های حقوقی و معرفی آنها به منظور بهره مندی دانشجویان، پژوهشگران و استادان؛

۴. معرفی بزرگان حقوق ایران و جهان در قالب «تالار بزرگان حقوق»؛

۵. گفتگو با استادان و متخصصان گرایش های مختلف حقوق با توجه به پرسش هایی که از سوی مخاطبین دیداد ارسال می شود؛

و ... .