نام فیلم: مارشال

شعار فیلم: اگر مطمئن نبودم که پرونده را می بریم، هرگز اینجا نبودم

سال تولید: ۲۰۱۷

محصول: آمریکا

کارگردان: رجینالد هادلین

بازیگران: چادویک بوزمن، جاش گد، دن استیونز​

مدت زمان: ۰۱:۵۸

درجه بندی سنی: بزرگسالان

امتیاز در سایت IMDB: ۷.۲ از ۱۰

ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها: بسیار زیاد / زیاد / معمولی / کم / بسیار کم​

دسته بندی فیلم: اجتماعی – ضد تبعیض نژادی

تهیه و تنظیم متن: فاطمه رفعتی

 

  معرفی فیلم

این فیلم که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، در خصوص زندگی ترگود مارشال است، وکیلی که برای انجمن ملی منافع سیاه پوستان کار می کرد و ماموریت او دفاع از حقوق مردمانی بود که به اشتباه و به خاطر رنگ پوست شان به ارتکاب جرم متهم می شدند. داستان این فیلم برگرفته از جریان یکی از پرونده های مارشال به عنوان وکیل مدافع از مجرم رنگین پوستی است که بعدها توانست توانایی او را برای قضاوت در دیوان عالی آمریکا به عنوان اولین قاضی آفریقایی - آمریکایی در ایالات متحده اثبات کند.

 

  داستان فیلم ( خطر لو رفتن)

النور استربینگ (با بازی کیت هادسون) زنی سفید پوست و ثروتمند است که ادعا می کند توسط راننده سیاه پوستش به نام جوزف اسپل مورد تجاوز قرار گرفته است. در این پرونده که جنجال زیادی به پا می کند، مارشال (با هنرنمایی چادویک بوزمن) به عنوان وکیل جوزف و با اعتماد به حرف او که ادعا می کند تجاوزی صورت نگرفته است، به دفاع از وی می پردازد. البته در فرایند دادرسی یک وکیل سفید پوست یهودی به نام سم فرِدمن (با هنرنمایی جاش گد) نیز مارشال را همراهی می کند. گرچه در ابتدا فردمن مشکلات پرونده را برای سابقه کاری خود بد می داند، ولی نهایتا تصمیم می گیرد که به دفاع از موکل سیاه پوست خود بپردازد. نهایتاً این دو وکیل، بعد از جمع آوری ادله گوناگون و جرح شاهدهایی که همگی قصد دارند به هیئت منصفه گناهکاری جوزف را القا کنند، دادگاه را متقاعد می کنند که رابطه جوزف و النور با تمایل دو طرف و بدون تصدیق تجاوز صورت گرفته و هیئت منصفه نیز رأی به بی گناهی جوزف می دهد.

 

  پیام حقوقی فیلم

ماورای داستان زن سفید پوستی که ادعای مورد تجاوز قرار گرفتن از سوی یک مرد سیاه پوست را می کند، داستان بزرگتری وجود دارد در خصوص مردمان سیاه پوستی که سال ها  قربانی قوانین نابرابرانه ای شده اند که سفید پوستان برای برقراری صلح و عدالت در سرزمین مشترک شان نوشته اند و تلاش مارشال برای احقاق عدالت حقیقی صرفا معطوف به موکلش نیست بلکه تمام هم نوعان او را که قربانی بی عدالتی سیستم قضایی نادرست و مبتنی بر تبعیض نژادی زمان خود شده اند، در بر می گیرد.

 

  ارزش دیدن فیلم برای حقوقی ها

نکته اولیه روش محاکمه در دادگاه های آمریکا با حضور هیئت منصفه است که نقش مهم وکیل را در ترسیم فرایند ارتکاب جرم و فهماندن حقیقت به اعضای ژوری نشان می دهد. در قدم بعدی، این فیلم هنر واقعی یک وکیل خبره در شناسایی درست و روانشناسانه و به جای شاهدانی که می توانند صحه بر ادعای او بگذارند را نمایش می دهد. به علاوه اینکه در صحنه های متعددی شاهد هستیم که ارزیابی و آزمایش و پرسیدن سوال های هدف دار از شهود طرف مقابل هم می تواند بر کفه ادله یک وکیل علیه طرف مقابلش، هرچند که دارای ثروت و ارتباطات پشت پرده هم باشد، بیفزاید و ورای فرایند دادگاه، اینکه یک وکیل ماهر مغلوب شرایط روانی حاکم بر جامعه نمی شود و به درستیِ راه خود ایمان دارد، نشان دهنده عزمِ جزم وی در ادامۀ راهی که در پیش گرفته، است.

 

 

اشتراک گذاری:
حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «۱۹۸۴» (۱۹۴۹)حقوق و ادبیات: معرفی کتاب «وداع با اسلحه» (۱۹۲۹)حقوق و سینما: معرفی فیلم «وکیل لینکلن» (۲۰۱۱)
verification