مرجع اخبار و اطلاعات حقوقی
info@didad.ir
دوشنبه 21 ارديبهشت 1394
چرا بایستی در مسابقات موت کورت شرکت کنیم؟

چرا بایستی در مسابقات موت کورت شرکت کنیم؟ 

 

اسماعیل محمدی

دانشجوی غیر حقوقی شرکت کننده در پنجمین دوره مسابقات موت کورت؛ و 

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه پیام نور مرکز واحد تهران جنوب

 

چند صباحی بیش نیست است که از عمر برگزاری مسابقات ملی شبیه سازی جلسات محاکمه دیوان بین المللی کیفری موسوم به موت کورت (یادواره هانری دونان) در ایران می گذرد و به بهانه برگزاری هفتمین دوره این مسابقات توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران با همکاری دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و موسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهردانش، من اسماعیل محمدی بعنوان یک دانشجوی غیر حقوقی شرکت کننده در پنجمین دوره این مسابقات، مطالب ذیل را تنها جهت استحضار دوستان و صرفا بمنظور انتقال تجربه، طی یک یادداشت کوتاه تقدیم می دارم:

 

۱. اگر می خواهید بعنوان یک دانشجوی علاقمند و شیفته علم حقوق بین الملل که درحال تحصیل یا فراگیری دانش تئوریک حقوق بشردوستانه می باشد خود را به چالش علمی بکشید، حتما در این مسابقات شرکت نماید.

 

۲. اگر تا بحال تنها اسامی بزرگان علم حقوق بین الملل ایران عزیز را بر روی جلد کتاب ها و یا مقالات پارسی خوانده اید زمان مناسبی است که برخی از این بزرگان هم شاهد دانش پژوهی شما عزیزان باشند.

 

۳. اگر سرسپرده ایفای نقش بعنوان یک وکیل مدافع مجرب یا یک دادستان متبحر هستید، مسابقات موت کورت محل مناسبی است برای ایفای این توانمندیها.

 

۴. اگر علاقمند به حوزه حقوق کیفری بین الملل هستید و انجام تحقیقات حقوقی و خواندن احکام دادگاه های بین المللی را در اولویت تحصیلی قرارداده اید موت کورت به شما این اجازه را می دهد که شیوه آگاهانه مستند سازی و استفاده کاربردی موارد مندرج در اساسنامه دیوان، پروتکل های الحاقی و قوانین عرفی حقوق بشر دوستانه را یاد بگیرید.

 

۵. اگر دلواپس اجرای عدالت در دادگاه های بین المللی هستید، حتی برای یکبار در مسابقات ملی شبیه سازی جلسات محاکمه دیوان بین المللی کیفری شرکت کنید و بعنوان یک حقوقدان جانب عدالت را بگیرد.

 

۶. اگر تا بحال فرصت ارایه دروس دانشگاهی را در سر کلاس درس پیدا نکرده اید مسابقات موت کورت به شما جرئت و شهامت ایستادن و دفاع از عدالت را می دهد.

 

۷. اگر معتقد به خواندن درس برای درس هستید فارغ از نمره و مدرک، مسابقات موت کورت محل مناسبی برای ایفای این انگیزه است.

 

۸. اگر دلتان می خواهد گستره وسیعی از دوستان علاقمند به حوزه حقوق بین الملل و مباحث حقوق بشر دوستانه را در کنار خود ببینید در مسابقات موت کورت شرکت کنید.

 

۹. النهایه اگر شیفته رقابت دوستانه، تلمذ تجربی علم در پای درس استادان بزرگ حقوق بین الملل کشور عزیزمان هستید و دلتان می خواهد بزرگانی همچون دکتر ممتاز، دکتر ضیایی بیگدلی و ... بعنوان قضات برجسته حاضر در مسابقات ملی شبیه سازی جلسات محاکمه دیوان بین المللی کیفری شما را بعنوان یک دادستان و یک وکیل ارزیابی نماید، نقطه آغازین اینجاست و این تازه شروع راه است ...

 

مطالب دیگر حقوق بین الملل عمومی
مسئولیت سازمان ملل متحد در حمایت از قربانیان تروریسمضرورت واژه گزینی صحیح در توافقات بین المللی با تأکید بر برخی ابهامات واژه شناختی توافق نامه برجامواکاوی حقوقی رفتار امریکا و متحدانش در قبال حمله موشکی به سوریهبررسی و تحلیل مسئولیت کیفری دولت میانمار در رابطه با کشتار مسلمانان در پرتو حقوق بین المللگستره رفع تحریم های مندرج در برجام در اندیشه نامزدهای ریاست جمهوری ۱۳۹۶
verification
زمان ثبت
جمعه 22 دي 1396 15:48
نیلوفر
Wow

پیشنهاد دیداد

بزرگان حقوق ایران

  • سید مصطفی محقق داماد
  • ابوالفضل قاضی شریعت پناهی
  • محسن محبی
  • هدایت الله فلسفی
  • عباس کریمی
  • حسین سیدی کاشانی
  • محمدرضا ضیایی بیگدلی
  • داود هرمیداس باوند
  • منوچهر موتمنی طباطبایی
logo-samandehi
logo-samandehi