مرجع اخبار و اطلاعات حقوقی
info@didad.ir
ابوالفضل قاضی شریعت پناهی

دکتر ابوالفضل قاضی شریعت پناهی

 

تهیه و تنظیم: وب سایت حقوقی دیداد

 

شادروان دکتر ابوالفضل قاضی شریعت پناهی، استاد شهیر و برجسته حقوق عمومی ایران است که تألیفات و ترجمه های ایشان در زمینۀ حقوق عمومی از ایشان چهره ای به یاد ماندنی و تأثیرگذار در جامعۀ حقوقی کشور به ثبت رسانده است.

 

ابوالفضل قاضی شریعت پناهی فرزند سید هادى، در ۱۳۱۰ در سمنان متولد شد. بعد از اتمام تحصیلات ابتدائى و متوسطه وارد دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران شد و به اخذ درجه‏ لیسانس در رشته حقوق قضایى نائل گشت. پس از آن، براى ادامه تحصیل به سوئیس رفت و موفق به دریافت مدرک دکترى علوم سیاسى از دانشگاه ژنو گردید. ایشان همچنین از کشور فرانسه گواهی نامه پایان کار مدرسه ملی اداری را نیز دریافت کرد.

 

از استادان مهم دکتر قاضی در ایران می توان از مرحومان دکتر سیدعلی شایگان، دکتر موسی عمید و استاد محمود شهابی و در خارج از ایران می توان از پروفسور بورکن، پروفسور گراون، پروفسور رویلند دوکلری و پروفسور باتّلی نام برد.

 

ایشان پس از بازگشت به ایران، وارد سازمان برنامه شد و به عنوان کارشناس ارشد سازمان مشغول به خدمت شد. سپس به معاونت دفتر نیروى انسانى سازمان منصوب گردید. در ۱۳۴۸ به وزارت کشور انتقال یافت و مدیرکل بودجه و تشکیلات آن وزارتخانه شد. در ۱۳۴۵ به عنوان دانشیار در دانشکده‏ حقوق تهران اشتغال ورزید و چندى هم معاونت دانشکده حقوق را عهده دار بود. از دیگر مشاغل ایشان باید معاونت آموزشى دانشگاه ملى (شهید بهشتى) و معاونت اجتماعى وزارت کشور و مدتی نیز مدیر گروه حقوق عمومی دانشگاه تهران را نام برد.

 

دکتر قاضى در اواخر مهرماه ۱۳۵۷ از طرف شریف امامى به کابینه دعوت شد و به وزارت علوم و آموزش عالى منصوب گردید. ایشان این سمت را مشروط بر عدم مداخله فرماندارى نظامى در دانشگاه پذیرفت، ولى با هجوم نظامیان در روز ۱۳ آبان به دانشگاه تهران و مجروح و مقتول ساختن دانشجویان، به عنوان اعتراض به عمل دولت، از کابینه کناره گیرى کرد.

 

دکتر قاضی نویسنده ای اندیشمند و مترجمی توانمند بود که با ترکیب این دو ویژگی آثار ماندگاری را از خود به جای گذاشت. ایشان چنان می نوشت که می اندیشید و همین ویژگی باعث نثر ساده و روان آثار وی از جمله کتاب »حقوق اساسی و نهادهای سیاسی« و »کتاب بایسته های حقوق اساسی« گردید که هم اکنون با وجود گذر زمان، همچنان نو و تازه می نمایند.

 

دکتر قاضی شریعت پناهی تالیفات و ترجمه هاى زیادى دارد که از تالیفات او »بایسته های حقوق اساسی« و »حقوق اساسى و نهادهاى سیاسی« که به عنوان کتاب برگزیده سال نیز انتخاب شده بود، از شناخته شده ترین آثار ایشان می باشند. از ترجمه هاى ایشان نیز می توان به جامعه شناسى، اصول علم سیاست، جامعه شناسى حقوق و شهروند و دولت اشاره کرد که بارها مورد استفاده دانش پژوهان قرار گرفته اند.

 

علاوه بر این ها، دکتر قاضی شاعری توانمند نیز بود که به مناسبت های مختلف قطعاتی پُر شوری را می سُرورد. 

 

استاد دکتر قاضى شریعت پناهی پس از سال ها مجاهدت و خدمت به جامعۀ علمی و به خصوص جامعۀ حقوقی کشور، سر انجام در سال ۱۳۷۶ در تهران چهره در نقاب خاک کشید.

 

روحشان شاد، یادشان گرامی و راهشان پُر رهرو باد

مطالب دیگر تالار بزرگان حقوق ایران
سید مصطفی محقق دامادهدایت الله فلسفیعباس کریمیحسین سیدی کاشانیمحمدرضا ضیایی بیگدلی
 

بزرگان حقوق ایران

  • سید مصطفی محقق داماد
  • ابوالفضل قاضی شریعت پناهی
  • محسن محبی
  • هدایت الله فلسفی
  • عباس کریمی
  • حسین سیدی کاشانی
  • محمدرضا ضیایی بیگدلی
  • داود هرمیداس باوند
  • منوچهر موتمنی طباطبایی